Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

Aziz Mahmud Hüdayi
Aziz Mahmud Hüdayi

Aziz Mahmud Hüdayi hakkında kısa bilgi

Aziz Mahmut Hüdayi dönemindeki padişahların akıl hocalarından biridir. Sekiz padişah devrini yaşamıştır. Asıl adı Mahmud ‘dur ve Aziz sıfatı ve hüdayi isimlerini sonradan almıştır. Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri’nin soyundan olup  “seyyid”dir.

Türbe, Azizi Mahmud Hüdayi Camii’nin yanında yer almaktadır. 1918 Yılında yapılmış olan türbe caminin minaresine yıldırım düşmesi sonucu, minare türbenin üzerine düşmüştür. Türbe büyük zarar görmüş olup, onarımını Hidiv İsmail Paşa’nın kızı Prenses Fatma Hanım tarafından yapılmıştır.

Girişi Camekandır. Türbe zemini mermerdir. Türbedar odasında duvara çakılmış bir demir halka vardır. Bu halka ile geçmişte akıl hastalarını telkin yoluya tedavi edilirmiş. Celveti tarikatının kurucusu olan Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri’nin “Ben öldükten sonra mezarımı ziyaret edenlerin ölümü denizden olmasın ve duaları kabul olsun” şeklinde dua ettiği bilindiği için türbesi sık sık ziyaret edilmektedir.

2013 yılında restore edilmek üzere ziyarete kapatılan türbe 2015 yılı Haziran ayında tekrar açılmıştır. Aziz Mahmud Hüdayi Camii hakkında bilgi almak isterseniz, http://www.camilerveturbeler.com/camiler/aziz-mahmud-hudayi-camii.html

 

Adres:Aziz Mahmut Hüdayi, Aziz Mahmut Efendi Sokağı, 34672 Üsküdar/İstanbul