Oruç Baba Kimdir, Oruç Baba Türbesine Nasıl Gidilir? – Şehremini / İstanbul

Oruç Baba Kimdir? Oruç Baba olarak bilinen kişi eski yıllarda yaşayan, çok fakir olduğu ibadetini aksatmadan yaptığı, fakir olduğundan dolayı ramazan ayında iftarlık ve sahurluk yiyeceğinin az olduğu orucunu tutup iftarını da bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açan bir derviş olduğu söylenir.

Bir başka inanışa göre de Oruç Baba, 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu söylenir. Askerlere su ve yemek götürmekli görevli olan Oruç Baba’nın, su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı sürdürdüğüne, “baba” lakabının da buradan geldiğine inanılır.

orucbaba-02.jpg

Tarihten günümüze gelişi : Fatih Şehremini’deki Oruç Baba Türbesi, Ramazan ayının ilk gününden itibaren dileklerinin gerçekleşeceğine inanan insanlar tarafından ziyaret edilir. Bu zamanlar oldukça kalabalıktır.Ramazan ayının ilk ve son günlerinde şeker,zeytin,sirke ve ekmek gibi bereketi temsil ettiği düşünülen yiyeceklerle oruç açılır ve herkes birbirine bunları dağıtır. Amaç bereket getirmesidir.

Ramazan ayının ilk iftarını Oruç Baba Türbesinde yapanların dileklerinin gerçekleşeceğine inanılır. Bu düşünceyle türbeye gelen kişiler sirke ve ellerindeki bir parça ekmekle iftar yaptıktan sonra Oruç Baba’nın ruhuna Fatiha okuyarak onun yüzü suyu hürmetine isteklerini bildirip Allah’a dua ederler.

 

orucbaba-03

Ulaşım:İstanbul Şehremini’deki Oruç Baba Türbesi
Mustafa Zekai Efendi Türbesi (Ümmü Sinan Tekkesi) (Oruç Baba)
Arpa Emini Mah. Kürkçübaşı Sok.Şehremini / TOPKAPI

*Kabataş Tramvay hattı ile Pazartekke durağından ulaşım sağlanabilmektedir.