Arap Camii

Arap Camii ile ilgili iki farklı tarihi iddia yer alır. Birincisi, İstanbul’u kuşatan ilk İslam Ordusu tarafından Galata taraflarında inşa edilen bir cami olduğuna dair bilgilerdir. Bu nedenle, İstanbul’da ilk ezanın okunduğu ve namazın kılındığı mabet olarak da isimlendirilir. Cami ahşap bir yapıdadır ve günümüze denk ulaşan ender esenlerden birisidir. Halen de ibadete açıktır ve birçok kişi tarafından ziyaret edilir.

Sonra kiliseye dönüştürüldü

İstanbul’u kuşatan ilk ordunun başarısız olması üzerine Müslümanlar Şam’a geri döner. Daha sonra cami, Galata ahalisinden olan Dominiken papaz ve rahibeleri tarafından cami kiliseye dönüştürülür. Çan kulesi eklenir. İstanbul’un fethine kadar kilise olarak kullanılmaya devam eder. Önceden San Paolo Kilisesi/ San Domenico Kilisesi olarak bilinen Arap Cami hakkındaki diğer bir tarihi iddia ise şöyledir:

Dördüncü Haçlı seferi sırasında Kudüs’ü ele geçirmeyi düşünen Katolikler, İstanbul’u dağıtır ve burada Pavlus’a adanmak üzerine söz konusu kiliseyi inşa eder. Dominiken mezhebine ait olan haçlıların adıyla anılmaya başlayan kilise daha sonra Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilir. Endülüs Müslümanları Galata bölgesine yerleştirilir ve cami Arap Cami olarak anılmaya başlanır.

Bu iddiaların hangisi daha doğru bilgiyi ifade ediyor net değildir. Ancak caminin önceden kilise olduğuna ve Fatih döneminde camiye çevrildiğine dair bilgiler kesindir. Camiye hünkar mahfili ve şadırvan gibi eklemeler sonradan inşa edilmiştir. 1919’da yapılan çalışmalar ile de cami, klasik mimari tarza dikkat edilerek yeniden restore edilmiştir.

Ahşabın verdiği zarafet

Camide, ahşabın yarattığı ambiyans ve zarafeti hissetmek mümkündür. Dikdörtgen şeklinde caminin ahşap tavanları ve sütunları estetik doyum sunan bir şekle sahiptir. Gotik tarzın en önemli mimari eserlerinden biri olarak bilinen Arap Camii, yetmiş adet pencere tarafından aydınlatılan eşsiz tavan süslemelerine sahiptir. Kilise döneminden kalma ahşap çan kulesi de minare haline getirilmiştir. Ancak görünüm itibari ile klasik minareyi andırmayan bir yapıya sahiptir.

Arap Cami nerde yer alır?

Galata semtinde betonarme yapılar arasında yükselen cami, Haliç’in Galata yönüne giden yerdedir. Bulunduğu sokağın adı Galata Mahkemesi sokağıdır. Haliç tarafından Galata yönüne giden her otobüs ile camiye ulaşmak mümkündür.

Adres: Arap Cami Mahallesi Beyoğlu/İstanbul

5/5 - (2 Değerlendirme)

Yorumlara Kapalıdır!