Oruç Baba Türbesi Hakkında Bilgiler

Oruç Baba Türbesi, insanların, özellikle ramazan ayının ilk günü ve son haftası sıkça ziyaret ederek iftar yaptığı, manevi atmosfere sahip mekânlardan sadece birisidir. Oruç baba, hakkında çok fazla bilgi olmasa da çeşitli rivayetler olan bir derviş olduğu bilinmektedir.

Oruç Baba Kimdir? Hakkında Rivayetler Nelerdir?

Bir rivayete göre çok fakir olduğu, iftar ve sahurunu zeytin, sirke ve ekmek ile yaptığı söylenmektedir. Bu sebeple buraya gelen ziyaretçiler de oruçlarını bu şekilde açarlar.

Bir diğer rivayete göre de 1453 yılında İstanbul’un Fethi döneminde bir asker olduğu, su sıkıntısının baş gösterdiği dönemlerde askerlere su taşıdığı şeklindedir. Bu sebeple askerler arasında “Baba” şeklinde çağrılmaya başlanmıştır.

Oruç Baba Türbesi Hakkında Bilgiler

Fatih ilçesinin şehremini semtinde bulunan Oruç Baba Türbesi, etrafı duvarlar ile çevrili bir kabristandır. İçerisinde Halveti tarikatının Sinaniye kolunun kurucusu Ümmi Sinan’ın ve onun soyundan gelenlerin kabirleri yanı sıra Şabani dergâhından Mustafa Zekai Efendi’nin de türbeleri de vardır.

Oruç Baba Türbesi Kitabesi

Kitabesinde günümüz Türkçesi ile kısaca; Şeyh Ahmet el-Mısrî daha önce Bedevî tarikatından olup Şeyh Zekâi Efendiye gelerek onun tarikatına girmiştir ve bütün ömrünü Oruç tutarak geçirmiştir. Ruhu için El-Fatiha 1241 (1825).

Türbe Ziyaretlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İslam âlimlerine göre türbe ziyaretlerinde amaç, ibret almak olmalıdır. Bu ziyaretlerde asıl amaç Allah’a dua etmek ve isteklerini Allah’u Teâlâ’ya niyaz etmek olmalıdır. Türbedeki kişiden dilek dilemek (Allah muhafaza) Allah’a ortak koşmak olarak ifade edilmiştir. Bu nedenle dua edilirken türbedeki kişinin isminin anılması, onun hürmetine diye dua edilmesini daha uygun bulunmuştur.

Su-Sirke ve Ekmek İle Oruç Açılması

Bu geleneğin neden yaşatılmaya devam ettiğine dair çeşitli görüşler olsa da, en mühimi ve de Ramazan ayının ruhuna uygun düşeni şudur:

“Allah’ın verdiği nimetleri tefekkür etmek, fakir ve fukara ile hemhal olmak, 11 ay boyunca yenilen onca nimetlerin azdırdığı nefsi dizginlemek, paslanan gönül evini ve şükür nimetini yeniden şevklendirmek ve Ramazan’ın ruhuna uygun iftar sofraları ile lütfü ilahiye mazhar olmak”

Oruç Baba Türbesi Nerede? / Nasıl Gidilir?

Adres:  Topkapı, Kürkçü Bostanı Sokağı No:19, 34093 Fatih/İstanbul

Ulaşım: Fatih’in şehremini semtindeki türbe merkezi bir konumdadır. Eminönü – Beyazıt istikametine giden otobüsler veya Bağcılar-Kabataş tramvay hattı ile şehremini durağında inmeniz yeterlidir.

Puan Verin!
  • Allah razı olsun. Emeğinize sağlık.

    Avatar Anonim 11 Nisan 2021 13:53 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.