Karaca Ahmet Türbesi

Karaca Ahmet Türbesi

Karaca Ahmet Türbesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesindedir.  Üsküdar’da dergah kuran ve Anadolu’nun değişik bölgelerinde de dergah makamları bulunan Karaca Ahmet’in asıl mezarı Manisa’nın (Horoz Köyü) Karacaahmet Köyü’ndedir. Üsküdar’da bulunan dergah ise, 1595’de kurulan bir makamdır ve Karaca Ahmet’in defnedildiği yer değildir. Üsküdar’da en çok ziyaret edilen türbedir. Karşısında Fethi Ahmet Paşa Camii yer almaktadır.

Karaca Ahmet kimdir ?
Horasan Sultanı Süleyman Horasani’nin oğlu Karaca Ahmet bir din alimi ve hekimdir. 14.yy’da yaşamıştır ve Osmanlı’nın önde gelen alimleri arasında yer alır. İstanbul’a ne zaman geldiği hakkında bilgi yoktur. İstanbul’daki en büyük mezarlıklardan biri olan Karacaahmet mezarlığı da adını bu alimden almıştır. Karacaahmet Anaodolu’da islamiyete önemli katkıları olan bir alimdir. Karaca Ahmed’in ruh ve sinir  hastalarına şifa veren bir  hekim olduğu rivayetlere göre söylenmektedir. Hatta  “Karaca Ahmed ulu velî / Uslu olur gelen deli” sözleriyle  günümüzde de bilinmektedir.  Türbelerinde bu tür hastalığı olanlara tedavileri yaptığından yaşadığı yerlerde insanların sevgisini, saygısını kazandığı ve anılmaya başlandığı söylenmektedir.

Karaca Ahmet Türbesi hakkında bilgiler

Karaca Ahmet Türbesi, Tekke ve sebilden meydana gelen türbenin mimari yapısı dikdörtgen biçimindedir. Dergaha girildiği zaman sağ taraftaki türbelerden birinin Karaca Ahmet’e ait olduğunu düşünülür. Ancak bu doğru değildir. Türbeler, Karaca Ahmet müritlerinden Nişancı Hamza Paşa ile Sadettin Efendi’ye aittir. Bağdadi modeline göre inşa edilen türbelerin üzerine gösterişsiz bir kubbe örtülüdür. Türbe duvarlarında Allah, Muhammed ve dört halifenin ismi yazılıdır. Türbe bölümündeki vitrinde teşhir edilen Kuran, sarık, cübbe, kalemler de Karaca Ahmet’e ait değildir. Dergaha girişteki sol kısımda ise, tekke ve sebiller yer alır. Dergah ve türbe 1878 yılında Karaca Ahmet Dergahı tarafından restorasyon yapılmıştır.

Karaca Ahmet Türbesi nerededir ?

Üsküdar’ın Aşçıbaşı mahallesinde bulunan Karaca Ahmet türbesi Karaca Ahmet caddesi üzerindedir. İstanbul’un en büyük mezarlığı olan Karaca Ahmet mezarlığının Zeynep Kamil Hastanesi tarafındaki girişin biraz aşağısında kalır. Karacaahmet Türbesi Pazartesi Kapalıdır.  Hafta içi  08:30-17:00 – Hafta sonu 08:30-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Adres:  Zeynep Kamil, Gündoğumu Cd. No:169, 34668 Üsküdar/İstanbul

 

5/5 - (1 Değerlendirme)

Yorumlara Kapalıdır!