Çamlıca Camii

Oldukça ihtişamlı bir mimariye sahip olan Çamlıca Cami ile ilgili tüm detaylar bilinmek istenmekte. Özellikle yavaş yavaş İstanbul’un simgesi haline gelmeye başlayan Çamlıca Camii İstanbul ile ilgili her detayı burada açıklamaya çalışacağız…

 

Çamlıca Camii İstanbul İle İlgili 16 Detay!

1- İlk Ezan 7 Mart 2019 Tarihinde Okunmuştur!

Çamlıca Camii İstanbul da ilk ezan 7 Mart 2019 tarihinde Sabah ezanında okunmuştur. Oldukça yoğun olan bu ilk ezan vaktinde 7’den 77’ye herkes oradaydı. Önemli şahsiyetlerden bir tanesi olan Binali Yıldırım’da namaz kılanlar arasında yerini almıştır.

2- Çamlıca Camii Temeli 2013 Yılında Atılmıştır!

Çamlıca Camii ilk temel 29 Mart 2013 tarihinde atılmıştır. 2013 yılında dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu caminin ilk temelinin atılmasında büyük katkıları olmuştur.

3- Çamlıca Camii Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Camisidir!

İstanbul’un her köşesinden görünebilen bu önemli camii Cumhuriyet tarihimizin en büyük camisi olmuştur. 6 Minaresi, 11.000 metrekare büyüklüğü 6 ton ağırlığında ve 6,5 metre yüksekliğindeki ana kapısı ile Dünya’nın en büyük camileri arasında yer almaktadır.

4- Çamlıca Camisinde Müze Bulunmaktadır!

Ülkemizin en büyük camileri arasında yer alan Çamlıca Camisinde Türk-İslam eserlerinin yer aldığı yaklaşık olarak 4.000 metrekare genişliğe sahip olan bir sanat galerisi bulunmaktadır. Ülkemiz için oldukça önemli bir konumda bulunan bu önemli caminin ayrıca kütüphanesi ve konferans salonunun da bulunduğunu belirtelim.

5- Cami’de 63.000 Kişi Aynı Anda İbadet Edebilir!

11.000 Metrekare bir büyüklüğe sahip olan Çamlıca Camii İstanbul da aynı anda tam 63.000 Kişi ibadet edebilir. Caminin halı serili alanında aynı anda 25.000 kişi ibadet edebilir.

6- İç Mekânda 220 Metre Uzunluğunda Fetih Süresi Yazmaktadır!

Türkiye’nin en büyük camisi olma özelliğini gösteren Çamlıca camisinin iç mekânında tam 220 metre uzunluğa sahip ana kubbeyi tutan 4 adet kemer üzerine Fetih Süresi yazılmıştır.

7- İmanın Şartlarını Temsilen 6 Minare İnşa Edilmiştir!

Çamlıca camii şifreleri ile oldukça fazla bir şekilde dikkat çekmektedir. İmanın 6 şartını temsilen 6 minarenin yanı sıra 4 minaresi ise Malazgirt zaferine ithafen 107,1 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Caminin ana kubbesi ise tam olarak 72 metre yükseklikte yapılmıştır. Bu da İstanbul’da yaşayan 72 milleti temsil etmektedir.

8- Çamlıca Camisinde Otoparkta Bulunmaktadır!

Her yönden dört dörtlük, tüm ihtiyaçlara cevap verecek bir şekilde tasarlanmaya çalışılan Çamlıca Camii İstanbul da araçları olanlarda düşünülerek otopark yapılmıştır. Çamlıca cami otopark kapasitesi 3500 araçlıktır.

9- 34 Metre Çapındaki Kubbe İstanbul’u Simgelemektedir!

Osmanlı-Selçuklu mimarisini yansıtan bir tarzda iç tasarımı yapılan Çamlıca camisinin 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul’u simgelemek amacı ile hazırlanmıştır.

10- Ana Kubbe İçerisine 16 Adet Allah’ın ismi Yazılmıştır!

Kubbe iç tasarımına da büyük bir özen gösterilmiştir. 16 Türk devletini simgelemesi amacı ile Allah’ın 16 ismi buraya yazılmıştır. Bu isimler Haşr Suresi’nin son iki ayeti göz önüne alınarak hazırlanmıştır.

11- Aynı Anda 8 Cenazenin Namazı Kılınabilir!

63.000 kişilik bir kapasiteye sahip olan Çamlıca Camisinde aynı anda 8 cenaze namazı kılınabilmektedir.

12- 17.000 Metrekare Büyüklüğünde Halı Serilmiştir!

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camisinde 17.000 m2 büyüklüğünde, anti bakteriyel bir özellikte dokuma halı serilmiştir. Bu halının altında elektrikli ısıtma sistemi bulunmaktadır.

13- Çamlıca Cami Adresi

Çamlıca camii adresi şu şekildedir: Ferah Mahallesi, Ferah Yolu sokak No: 87 Üsküdar/İstanbul

14- Çamlıca Camii 27 Asansör ve 24 Yürüyen Merdivene sahiptir!

Çamlıca Camii külliyesine gelen insanların rahat bir şekilde dolaşabilmesi amacı ile 27 asansör ve 24 yürüyen merdiven bulunmaktadır. Asansörlerin direkt olarak otopark ile bağlantılı olduğunu da belirtelim.

15- Çamlıca Camii Afet Durumunda 100.000 Kişiyi Ağırlayabilir!

63.000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği bu önemli camide tüm kapalı alanları dahil 100.000 kişi acil bir durumda burada barınabilecektir.

16- Çocuk Emzirme Odaları Bulunmaktadır!

Çamlıca camii İstanbul hakkında son aktaracağımız özellik ise çocuk emzirme ve bakım odalarının bulunmasıdır. Bu özelliğin yanı sıra bayanlar abdest aldıkları alandan caminin içine asansör ile çıkabilmektedirler.

Böylelikle Çamlıca Camii İstanbul ile ilgili bilgiler aktarmaya çalıştık. Sizlerin de Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan bu önemli mekân ile ilgili görüşleri var ise lütfen yorumlar aracılığı ile bizlere aktarınız…

Adres: Ferah Mahallesi, Ferah Yolu sokak No: 87 Üsküdar/İstanbul

3.8/5 - (5 Değerlendirme)

Yorumlara Kapalıdır!