Ağa Cami

Ülkemizde tarihi yapılara en çok rastlanan şehirlerimizden birisi olan Gaziantep’teyiz. Burada bulunan tarihi camileri, külliyeleri ve türbeleri sıralayacağız. İlk anlatacağımız Cami ise yaklaşık 450 yıllık tarihi ile Ağa Cami. Ağa cami tarihi, mimari özellikleri, nerede? Ve nasıl gidilir? bilgileri yanı sıra daha pek çok özellikleri ile bu yazımızda.

Ağa Cami Künyesi

Yapıldığı Tarih: 1554 – 1559 yılları arasında yapımı tamamlanmıştır.

Mimarı: Mimarı hakkında net bir bilgi yoktur. Ferruh Ağa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Bulunduğu İl: GAZİANTEP

Ağa Cami Tarihi

1554 – 1559 yılları arasında Antep kaymakamı olan Tunuslu Ferruh Ağa tarafından yaptırılmıştır. Cami bugünkü şeklini 1799-1800 yılları arasında geçirdiği onarım sonucunda almıştır. Bu onarım hakkında bahçesinde bir de kitabesi bulunmaktadır.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından en son 2005 yılında onarımı yapılan cami günümüzde hala hizmet vermektedir.

Ağa Cami Mimari Özellikleri

Dikdörtgen planlı olarak inşa edilen cami kıbleye paralel olarak iki bölüme ayrılır. Bu iki bölüm de yığma sütunlar ile altıya ayrılmıştır. Bu altı bölüme ayrılan sütunlardan birisi kubbe ile, batı kısmındaki ikisi beşik tonozla, diğer üçü ise çapraz tonozla örtülmüştür.

Mihrap önü kubbeli olan Caminin dikkat çeken yerlerinden birisi son cemaat yerindeki siyah beyaz taş işlemeleridir.

Dikkat çekici bir başka özelliği de minaresinin camiden ayrı olarak avlu içerisinde yapılmasıdır. Aslında cami içerisinde orijinal minare yeri yer almaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi ilk yapılan minaresi yıkılmış ve yerine yapılan minare de avlu içinde inşa edilmiştir. Minarenin özelliklerine gelecek olursak, kare taş kaideli, gövdesi dairesel biçimde olup yivli burma oymalı, taş şerefeli ve üzerinde de külahı vardır. Şerefesinin altında bulunan çini panolar oldukça dikkat çekicidir.

Caminin içerisi ise oldukça sadedir. İçerisinde herhangi bir süsleme bulunmayan cami oldukça yalın bir eser olma özelliği taşır.

Şehrin önemli ve tarihi camilerinden birisi olan Ağa Cami, bulunduğu konum itibari ile halk arasında “Şehreküstü Cami” ve “Yaycıoğlu Cami” olarak da bilinmektedir.

Ağa Cami Fotoğrafları

 

Ağa Cami Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Suyabatmaz Mahallesi, Adsız Şehitler Caddesi No:106, Şahinbey/GAZİANTEP

Nasıl Gidilir: Şehreküstü semtinde, Suyabatmaz Mahallesi, Şehitler Caddesi’nde bulunan Ağa Camiye ulaşım oldukça kolaydır.

Puan Verin!

Yorumlara Kapalıdır!