Handanağa Camii

“Kuşkonmaz Cami” olarak da bilinen Handanağa Cami, Fatih Sultan Mehmed Han’ın saltanat yılları (1453 -1481) arasında hizmetinde bulunan Handan Ağa tarafından yaptırılmıştır. 3. Ahmed ve 3. Selim dönemlerinde yenileme çalışmaları yapılan camide en son bakım ve onarım çalışmaları 1960’lı yılların sonlarında Vakıflar tarafından yapılmıştır.

Handanağa Camii Tarihi

Handanağa Cami Tarihi

Fatih Sultan Mehmed Han’ın saltanat yılları (1453 -1481) arasında hizmetinde bulunan Handan Ağa tarafından yaptırılan Cami, Beyoğlu İlçesine bağlı Hasköy semtinde bulunur. “Kuşkonmaz Cami” olarak da bilinen yapı ilk önce 3. Ahmed dönemi (1703-1730) Tersane Emini Kıblelizade Mehmed Bey tarafından şehzadelerin sünnet düğününde onarılmıştır. Daha sonra 3. Selim zamanında da (1789-1807) yenilenmiş ve hünkâr kasrı eklenmiştir. 1960’lı yılların sonlarında ise camii Vakıflar tarafından son bir onarım geçirmiştir.

 

Handanağa Camii Mimari Yapısı

Handanağa Cami Mimari Yapısı

Cami 300 metrekare olup, avlusu ile birlikte 470 metrekare alan üzerine kuruludur. Kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Üzeri kiremit döşeli kırma çatı ile örtülüdür. Öncesinde kayıkhane olarak kullanılan bodrum kat sahilin doldurulması ile bu özelliğini kaybetmiş ve ibadet mekanı olarak değerlendirilmiştir.

3. Selim’in yaptırdığı iki katlı hünkar kasrı camiye bitişik olarak yer alır. Kasrın her iki katından da camiye giriş sağlanmaktadır. Birinci kat bölüntüsüz, geniş bir mekan olarak yer alırken, ikinci kat ise iki odalı olarak düzenlenmiştir.

Hünkâr kasrı ile son cemaat yeri arasında kalan minare kare bir kaide üzerine oturtulmuştur. Şerefe altında taş konsollara yer verilmiş olan tuğla minare sıvalı ve boyalıdır.

Son cemaat yerine geçiş dikdörtgen çerçeveli bir kapı ile sağlanır. Son cemaat yeri dört metrelik genişliğe sahip olup düz ahşap ve kapalı çatılıdır.

İlk inşa tarihinden kalma günümüze ulaşan orijinal bölümler ise Kapı ile dolgu ve batısında yer alan taş söveli dikdörtgen çerçeveli iki penceredir.

Günümüze ulaşan ve orijinalliğini koruyan bir diğer bölüm ise, kubik ve üzeri kompozit kaideler üzerine oturtulan minberdir.

Handanağa Camii Resimleri

Handanağa Camii Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Handanağa Cami Nerede? Nasıl Gidilir

Adres: Camiikebir Mahallesi, Beyoğlu / İSTANBUL – Konum Bilgisi için Tıklayınız.

Ulaşım: Özel araç ile ulaşmak isteyenler; E-5 üzerinden Halıcıoğlu’na geldikten sonra Rahmi Koç Müzesi tabelalarını takip ederek Hasköy’e geldikten sonra yaklaşık 200 metre ileride bulunan camiye ulaşım sağlayabilirler. Eminönü veya Taksim istikametinden gelecek olanlar ise Kasımpaşa Tünelini kullanıp Hasköy çıkışından çıktıktan sonra düz devam ederek buraya ulaşabilirler.

Otobüs ile ulaşmak isteyenler; 54HT – 36T – 38T – 47N – 47Ç – 47 Hat numaralı otobüsleri kullanarak Hasköy durağında indikten sonra yaklaşık 100 metre yürüyüş sonunda camiye ulaşabilirler.

Minibüs ile ulaşmak isteyenler; Şişhane – Alibeyköy arası hizmet veren minibüsleri kullanarak caminin önünde kadar gelebilirler.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler; Halıcıoğlu durağında indikten sonra Hasköy istikametinde yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra ulaşım sağlayabilirler.

Vapur ile ulaşmak isteyenler; Üsküdar-Eyüp vapur hattını kullanarak Hasköy iskelesinde indikten sonra park içerisinden sağ tarafa doğru 150 – 200 metre yürüyerek ulaşım sağlayabilirler.

Puan Verin!

Yorumlara Kapalıdır!