Hasköy Kırmızı Minare Camii

Kırmızı tuğladan yapıldığı için Kırmızı Minare Camii olarak anılan banisi Kiremitçi Ahmet Ağa olduğu için “Kiremitçi Ahmet Cami” olarak da bilinen cami Beyoğlu’nun Hasköy semtinde bulunuyor. Osmanlı döneminden kalan cami oldukça tarihi bir ibadethanedir. Konum itibari ile Yün-İplik Fabrikası’nın bitişiğinde, Rahmi M. Koç Müzesi’nin karşı sokağında yer alan cami Kiremitçi Ahmet Ağa adı ile bilinen bir kişi tarafından yaptırılmıştır.

Kırmızı Minare Camii Tarihi

Cami 1456 senesinde inşa edilmiştir. Yapımından sonra Mimar Sinan tarından onarılan caminin 2 yapılış tarihi ve ikinci banisi bilinmemektedir.  Yapıldığından beri çok sayıda bakım ve onarım çalışmasına maruz kalan cami günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Kitabesindeki yazıtına göre, II. Abdülhamid tarafından 1890 yıllarında üçüncü kez inşa ettirilmiştir. Caminin son onarım çalışması ise 1992-1994 yılları arasında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmıştır.

Kırmızı Minare Camii Mimari Yapısı

200 metrekare alan üzerine yapılmış caminin duvarları kagir, çatısı, mahfili ve minberi ahşap, minaresi kırmızı tuğla şeklindedir. Minberinin sarayda görev yapan Kapıcıbaşı Esedullah Ağa ve eşi tarafından eklendiği bilinmektedir.

Son yapılan onarımda, tavan, manastır tonozu biçiminde ve betonarme olarak yeniden yapılmıştır ve dört yuvarlak sütuna oturtulmuştur. Cami’nin doğu ve güney duvarlarında üst kat seviyesinde yuvarlak ve kemerli ikişer pencere ile ortada birer fil gözü penceresi bulunmaktadır. Batı duvarında ise, ahşap camekanlı pencere yer almaktadır.

Caminin günümüze ulaşan tek özgün yapısı tuğla minaresidir. Kare kaide üzerine oturan minarenin çokgen ve sıvasız bir gövdesi vardır.

Caminin, görevlilerine ait lojmanı, abdest alma yeri ve tuvaleti mevcuttur.

Kırmızı Minare Camii Resimleri

Kırmızı Minare Camii Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Piri Paşa Mahallesi, Kırmızı Minare Sk. No:11, Beyoğlu / İSTANBUL

Ulaşım: Özel araç ile ulaşmak isteyenler; E-5 üzerinden Halıcıoğlu’na geldikten sonra Rahmi Koç Müzesi tabelalarını takip ederek Hasköy’e gelmeliler. Müzeyi geçer geçmez ilk soldan dönüp 50 metre devam ettikten sonra camiye ulaşabilirler. Eminönü veya Taksim istikametinden gelecek olanlar ise Kasımpaşa Tünelini kullanıp Hasköy çıkışından çıktıktan sonra düz devam ederek müzenin karşısındaki sokaktan sağa giriş yaparak ulaşım sağlayabilirler.

Otobüs ile ulaşmak isteyenler; 54HT – 36T – 38T – 47N – 47Ç – 47 Hat numaralı otobüsleri kullanarak Hasköy durağında indikten sonra yaklaşık 100 metre yürüyüş sonunda camiye ulaşabilirler.

Minibüs ile ulaşmak isteyenler; Şişhane – Alibeyköy arası hizmet veren minibüsleri kullanarak Müzenin önünde/karşısında indikten sonra yaklaşık 100 metre yürüyüş sonunda camiye ulaşabilirler.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler; Halıcıoğlu durağında indikten sonra Hasköy istikametinde yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra ulaşım sağlayabilirler.

Vapur ile ulaşmak isteyenler; Üsküdar-Eyüp vapur hattını kullanarak Hasköy iskelesinde indikten sonra park içerisinden direk karşıya 250-300 metre yürüyerek ulaşım sağlayabilirler.

5/5 - (1 Değerlendirme)

Yorumlara Kapalıdır!