Şemsi Paşa Camii (Kuşkonmaz Camii)

Şemsi Paşa Camii Hakkında Önemli Bilgiler

Mimar Sinan’ın benzersiz eserlerinden bir tanesi olan Şemsi Paşa Camii ile ilgili önemli bilgileri burada aktarmaya çalışacağız. Halk arasında bilinen adı ile Kuşkonmaz Cami hakkında birçok detaya elimizden geldiğince değineceğiz…

Şemsi Paşa Camii Hakkında

1580 yılında dönemin padişahlarından Şemsi Ahmet Paşa tarafından İstanbul’un Anadolu yakasında Mimar Sinan’a inşa ettirilen Şemsi Paşa Camii, tam 439 yıldır manevi değerinden hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşmıştır.

İki kapılı avlusu bulunan halk arasında bilinen adı ile Kuşkonmaz Cami, deniz kıyısında inşa edilmiş tarihin en muazzam eserleri arasında yer almaktadır. İstanbul boğazının Marmara’ya açıldığı bir noktada bulunan Üsküdar Ahmet Paşa Camii inşa edilirken vefat eden Şemsi Ahmet Paşa’nın türbesi caminin denize bakan kısmında yer almaktadır.

Günümüze kadar sürekli onarımlar gören Şemsi Ahmet Paşa Camisi ilk olarak 1894 yılında meydana gelen depremde ciddi hasar görmüştür. Balkan savaşlarından sonra ise göçmenlerin barınacağı yer haline getirilen bu önemli şaheser, hayvan barınağı olarak da kullanılmıştır. Ciddi restorasyon çalışmaları sonrasında bu önemli cami 2010 yılında ibadete açılmıştır.

Kuşkonmaz Cami’ye Neden Kuş Konmuyor?

Asırlardır ayakta kalmayı başarmış ender mimari eserlerden bir tanesi olan Şemsi Paşa Camii ile ilgili en çok merak edilen hususların başında camiye neden kuş konmadığıdır. Bu soru ile alakalı olarak şu ana dek yapılan yorumlar genellikle bilimsel nedenlere bağlanarak açıklanmıştır.

Tarihçiler Üsküdar Şemsi Ahmet Paşa Camii avlusuna veya minaresine kuş konmamasının sebebini Şemsi Ahmet Paşa’nın oldukça titiz olmasına bağlamıştır. Titiz olan Paşa, Mimar Sinan’dan kuşların konmayacağı bir cami yaptırmasını istemiştir. Oldukça mükemmel bir zekaya sahip olan Mimar Sinan’da Paşasının isteğini yerine getirmiştir.

Kuşkonmaz Cami’ye neden kuş konmuyor? sorusuna ise bilimsel olarak genellikle şu cevap verilmektedir; Kuzey ve Güney rüzgarlarının kesiştiği bir noktada olması ve caminin dalgaların kıyıyı sürekli vurduğu ve bunun sonucunda ise titreşimin olduğu noktada bulunması nedeniyle kuşların konmadığı aktarılmaktadır.

Üsküdar’ın Simgelerinden Bir Tanesi Olan Kuşkonmaz Camii Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Mimar Sinan Mahallesi Şemsi Sinan Caddesi Anadolu Yakasının Üsküdar ilçesinde bulunan Şemsi Paşa Camii, ulaşıma oldukça kolay bir noktadır. Şahsi aracınız ile veya toplu taşıma araçlar ile bu şaheser camiyi çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelmek için Beşiktaş veya Eminönü’nden kalkan vapurları kullanabilirsiniz. Marmaray ile ulaşmak isteyenler ise Üsküdar durağında inmeleri gerekmektedir. Metrobüs kullanarak gelmek istiyorsanız da Altunizade durağında inip daha sonrasında metroyu kullanarak Üsküdar meydanında inmeniz gerekir.

Adres: Mimarsinan Mh., 34664 Üsküdar/İstanbul

 

5/5 - (1 Değerlendirme)

Yorumlara Kapalıdır!