Sokullu Mehmet Paşa Cami Bilgileri

Sokullu Mehmet Paşa Cami, 1571 yılında Sokullu Paşa’nın hanımı tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Medrese, ilk mektep, hamam, şifahane ve aşevleri gibi bölümlere sahiptir. Mimar Sinan’ın en güzel eserleri arasında yer alan cami İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır.

Osmanlı vezir-i azami Sokullu Mehmet Paşa devşirme kökenli Osmanlı devlet adamlarından birisidir. Osmanlı Devleti’ne önemli katkıları olan sadrazamlar arasında sayılır. Sultan Süleyman ile beraber İkinci Selim ve Üçüncü Murat döneminde de sadrazamlık vazifesini yapmıştır. Sokullu Paşa, 14 senelik vezir-i azam rütbesi ile Osmanlı tarihinde en çok icraata imza atan devlet adamlarından biri olmayı başarmıştır.  Sultan Süleyman’ın kızı Esmahan Sultan ile evlenmiş olup 1579 yılında suikasta kurban gitmiştir.

Sokullu Mehmet Paşa Cami Mimari Yapısı

Sokullu Mehmet Paşa Cami, diğer Osmanlı cami yapılarında görünen ve rastlanılan medrese, ilk mektep, hamam, şifahane ve aşevleri gibi bölümlere sahiptir. Ancak cami ile külliye olarak tabir edilmesini sağlayacak bölümlerin farklı zaman dilimlerinde yapıldığı düşünülür. İlk cami inşa edilir ve ibadete açılır. Daha sonra da diğer bölümleri inşa edilir. Cami Mimar Sinan’ın en güzel eserleri arasında yer alır. Dış avlusu bulunmayan caminin iç avlusuna kuzey kapısından giriş yapılır. Hemen girişte revaklarla karşılaşılır ve revakların ilerisinde kubbeli 16 medrese sınıfı yer alır.

Cami dikdörtgene benzer bir mimaride yapılmıştır. Mimar Sinan’ın klasik altı payeli devir planı Sokullu Mehmet Paşa Cami’nde de görülür. Caminin iç avlusuna girerken merdivenlerden çıkılır. Girişin üst kısmında yer alan dershane, hemen yan kısımlara yapılan müezzin ve kayyım odaları avlunun çok farklı bir yapıya sahip olmasında etkili olmuştur. Kemerler, revaklar, sütunlar hepsi birer inci gibi dizilmiş ve estetik bir göz zevki yaratmıştır. Cami içerisindeki camların üzerine yazılı bulunan hatlar, duvarlarda yer verilen çini işlemeleri Osmanlı sanat eserlerinin en ince örnekleri arasında gösterilir.

Sokullu Mehmet Paşa Cami Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sokullu Camii, Küçük Ayasofya mahallesinde yer alır. Bulunduğu cadde Şehir Mehmet Paşa yokuşudur. Bu yokuş, Sultanahmet meydanından Kadırga tarafına inen yokuştur ve cami Bizans döneminden kalma Aya Anastasia kilisesi ile komşu sayılır. Konum bilgisinde buradan ulaşabilirsiniz.

 

Adres: Küçük Ayasofya Mh., 34122 Fatih/İstanbul

Puan Verin!

Yorumlara Kapalıdır!