Abbas Ağa Camii

Abbas Ağa Camii

Abbas Ağa Camii
İstanbul – Beşiktaş’da adını verdiği Abbas Ağa mahallesinde bulunmaktadır. Kaynaklara göre 1655 – 1665 yılında inşa edilen Osmanlı Camilerinden biri olarak bilinmektedir. Ahşap yapıda inşa edilmiştir. Padişah II. Mahmut zamanında onarımı yapılmış ve Çatısı ahşap olarak bırakılmıştır. Son olarak II. Abdülhamit döneminde onarımı yapılmıştır. Dar bir sokak kavşağıdan bulunan cami dışarıdan bakıldığında eski bir ev, konak gibi görünmektedir.

Abbas Ağa Camii Mimari Yapısı
Abbas Ağa Cami Duvarları kagir, tuğla, moloz ve çatısı Ahşaptır. Caminin minaresi ve  Hünkar Mahfili de vardır. Caminin yanında 1669 ya da 1637 tarihinde yapıldığı bilinen bir çeşme de bulunmaktadır. Cami  avlusu yüksek duvarlarla çevrilidir.  Caminin iki kapısı vardır. Biri camiye diğeri hünkar mahfiline gitmektedir.

Abbas Ağa kimdir ?
Camiye adını veren Abbas Ağa, Sarayın Darüssaade Ağası ( Kızlar Ağası) olarak bilinmektedir. Sarayda yaklaşık 15 yıl bu görevi yapmış olup, sonrasında azledilerek Mısır’a gönderilmiş ve Mısır’da ölmüştür.  Mezarının Mısır’da İmam-ı Şafi Türbesi yakınlarında olduğu söylenir. Abbas Ağa’nın bir çok hayır işi, cami, hamamlar, sebiller ve çeşmeler yaptığı bilinir. Fakat günümüze kadar geleni Abbas Ağa Cami ve Üsküdar ‘da bulunan çeşmesidir.

Abbas Ağa Camii Tarihçesi
Abbas Ağa Caminin bulunduğu yerde 17. Yüzyılda Selvi ağaçlarının ve  mezarlığın olduğu, mezarlıkta Rumlar, mahallede yaşayanlar, önemli kişilerin gömüldüğü söylenir. 1940 yılında çevre planlanması yapılarak bütün taşların kireç yapılmak üzere sökülüp satıldığı, ağaçların kesildiği naaşlarında yakınları tarafından başka mezarlıklara defnedildiği söylenmektedir. Sahipleri olmayan naaşlarının da parkın bulunduğu bölgede kuyu açılarak bu kuyulara atıldığı söylenmektedir.  1942 Yılında Abbas Ağa bahçesi – Parkı  yapılmıştır. Günümüzdeki hali, caminin ilk hali değildir, bugüne kadar çevre düzenlemeleri yapılarak son halini almıştır.

Abbas Ağa Camii Beşiktaş Nerede? Nasıl Gidilir ?
Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Abbas Ağa Cami Sokak, Merkez, Beşiktaş/ İstanbul


Abbas Ağa Camii

5/5 - (1 Değerlendirme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.