Ahmet Hamdi Akseki Camii

Ahmet Hamdi Akseki  1882 yılında doğmuş, 1924 yılında Diyanet işleri Başkanlığı Müşavere Heyeti Âzâlığına getirilmiş, 1939 yılında Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına tayin olmuştur.  1947’den vefatına kadar Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yapmıştır.

Milli mücadele döneminde görevini bırakarak mücadeleye destek olmak için Ankara’ya gelmiş, 1923’de Darülhilafe’leri ıslah etmiş ve Mustafa Kemal Atatürk’ün övgüsünü kazanmıştır . 1947’de üçüncü Diyanet İşleri Başkanı oldu. 9 Ocak 1951’de görevi başında vefat etti, naaşı cebeci asri mezarlığına defnedildi.

Ahmet Hamdi Akseki Camii,  Eskişehir yolu Bilkent kavşağındadır. Bu camii, Diyanet İşleri Başkanlığının yan tarafında inşa edilmiştir. Bu camii eski Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki anısına yapılmıştır. 2008 yılında  inşa edilmeye başlanır. Camiinin yapımı 4,5 yıl sürmüştür. 2013 yılında tamamlanmıştır.

Camii, teknolojik olarak da oldukça geliştirilmiştir.  Ahmet Hamdi Akseki Camii, geleneksel mimari sanatı ile inşa  edilmiştir. Cami külliyesi 80 bin metrekare kapalı alan içerisinde 20 bin 618 metrekare avlu, 11 bin 87 metrekare peyzaj alanına sahiptir. Kapalı alanda 6 bin kişinin rahatça ibadet edebildiği gibi cenaze namazlarında da 30.000 kişinin namazını kılabildiği alana sahiptir.

Camiinin açıldığı günde, 19 Nisan 2013’de, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet  Meclisi başkanı Cemil Çiçek, Başbakan yardımcıları ve Diyanet İşleri Bakanı Mehmet Sönmez’in katılımıyla halka manevi hizmet başlamıştır.

Adres:

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.