Arnavutköy Osmanlı Camii

Osmanlı Camii

Osmanlı Camii, İstanbul Arnavutköy ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi bilgilere göre kim tarafından yapıldığı bilinemeyen bu eser 1595 yılında Rumların bu bölgede yaşamları sürdürüyor olması nedeniyle kilise olarak yapılmıştır. Anıtlar Kurulu Genel Müdürlüğü ve ilgili kurumlardan alınan izinler ile 1991 yılında cami olarak ibadete açılmıştır. Günümüze kadar gelen önemli yapılardandır.
Tarihi :
Kilise olarak yapılan bu eserin dini simgeleyen alanları yıkılmış, cami olarak ibadete açılacağı için içi yeniden düzenlenmiştir. Kilisede papazın vaaz verdiği yer yıkılmış yerine imamın vaaz verdiği kürsü yapılmıştır. İmamın namaz kılması için ise kıbleye bakan yere yerden yüksek olması için kaldırım yapılarak mihrap yapılmıştır. İslam’a uygun hale getirilmiştir.
Çatısı kiremittir. Minaresi tek şerefli olan caminin üç girişi vardır. Arnavutköy sakinlerinin yardımıyla çevre düzenlenmesi de yapılmıştır. 2006 yılında yıkılmış bahçe duvarları tekrar örülmüş ve minaresi de yapılmıştır. Caminin bahçesinde şadırvan, çay ocağı ve tuvalet bulunmaktadır.

Adres: İslambey, Peri Sk No:2, 34275 Arnavutköy/İstanbul

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.