Ataşehir Mimar Sinan Camii

Ataşehir Mimar Sinan Camii’nin Projesi Mimar Hilmi Şenalp tarafından hazırlanmıştır. Mimar Sinan Camii’nin yapımına Ataşehir’de 2010 yılı Temmuz ayında başlanmış ve Mimar Sinan’ın anısına yaptırılmıştır. Cami’nin toplam inşaat alanı 36758 m² olup, yaklaşık 12.000 kişinin bir arada ibadet edebileceği İstanbul’un en büyük camilerinden biridir.

atasehir4

Osmanlı – Türk mimarisi tarzında klasik Osmanlı eserlerinden esinlenerek günümüz inşaat teknolojisinden yaralanılarak yapılan Cami’de gelenek ve teknoloji bir araya getirilmiştir. Tasarımın genelinde ve detaylarda geleneksel mimari unsurların tasarım özelliklerine bağlı kalınarak, orijinal yeni halkalar ilavesiyle, altı yarım kubbeli, merkezi planlı telif bir eser ortaya koyulmuştur. Camiye ait klasik elemanların betonarme kalıplarını yaparken, eğrisel ahşap kalıp sistemi ile birlikte yeni teknolojik sistemlerden (özel çelik ve hidrolik kayar kalıp sistemleri vb.) yararlanılmıştır. Cami taşıyıcı konstrüksiyonun tamamı (sütunlar, kirişler, kemerler, kubbeler vb.) betonarme karkas olarak inşaa edilmiştir. Projelerde metrik sistem değil, eski mimari ölçü birimimiz olan arşın kullanılmıştır.

Caminin ana kubbe yüksekliği 42, çapı 27 metre olarak inşaa edilmiştir. Camide 72 metre yüksekliğinde üç şerefeli dört adet minare bulunmaktadır. Caminin çevre yolu cephesindeki silüetinin bozulmaması için geoduvar teknolojisiyle istinat duvarları inşa edilmiştir. Caminin yaklaşık 6500 m2 alana sahip dış avlusu bulunmakta ve modern asansörleri, temiz ve sıcak sulu abdesthaneleri, konferans salonu, eğitim odaları, satış birimleri, bay-bayan tuvaletleri, arapça dua şeklinde avizeleri ve camii ortasındaki su fıskıyesi bulunmaktadır. Yaklaşık 300 araçlık iki katlı otopark ve otopark katlarından cami katına çıkan dört adet 15 kişilik asansör bulunmaktadır.

 

Caminin dış duvarında bir hitabe dikkat çekmektedir:

Temmuz 2012/Ramazan 1433” tarihini taşıyan yazıda, Başbakan Erdoğan’ın, şu sözleri yer alıyor:

atasehir_rte

 

Mimar Sinan Camii’nin yanında, Mimar Sinan Parkı bulunmaktadır. Bu parkta 2 büyük süs havuzu, pergola alanları ve fitness aletleri bulunmaktadır. Mimar Sinan Parkı doğal taşlarla bezenmiştir. Bu parkta 3 adet çocuklar için oyun alanı bulunmaktadır. Ataşehir Mimar Sinan Cami İstanbul’da Çevre Yolları Ataşehir Kavşağında, TOKİ Ataşehir Konutları’nın yanında bulunmaktadır.

 

ATAŞEHİR MİMAR SİNAN CAMİİ PROJE BİLGİLERİ

Kapasitesi: 12650
Alanı: 7 bin metrekare
Minare yüksekliği: 72 metre
Kubbe yüksekliği: 42 metre
Minare sayısı: 4
Şerefe sayısı: 3 (Toplam 12)
Pencere Sayısı: 293
Otopark kapasitesi: 300 araç
İbadet Alanı: 2 bin 808 m2
Yapım süresi: 22 ay
Maliyeti: 40 milyon TL

Ulaşım : Barbaros Mh. Fesleğen Sk. No:20. PK. 34746 Ataşehir / İSTANBUL

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.