Aziz Mahmud Hüdayi Camii

Aziz Mahmud Hüdayi Camii, Osmanlı Döneminde inşa edilen tarihi bir camidir. İstanbul Üsküdar’da kendi adını taşıyan sokaktadır. Camii Ve Türbesi aynı yerdedir. Mihrimah Sultan ve Vezir-i Azam Rüstem Paşa’nın kızı, Aziz Mahmud Hüdayi’nin eşi olan Ayşe Hanım Sultan tarafından tarafından yaptırılmıştır.

azizmahmud4

1589 tarihinde inşasına başlanan cami 1595 yılında tamamlanmıştır. Önce Tekke olarak kullanılmış, sonraki zamanlarda Camii ve ölümüyle birlikte de türbesi yapılmıştır. Günümüze kadar bir çok kez restore edilmiştir. Son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğünce tadilatı yapılmıştır. Osmanlı mimarisine sahip olan camilerimizdendir. İstanbul’da iseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eski gelenek olan yemek dağıtımı fakirlere, düşkünlere, ihtiyaç sahiplerine ve öğrencilere yapılmaktadır.

Dönem dizilerinde de bahsedilen Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri’nin Sultan I. Ahmed’in isteği üzerine yaptığı duası da vardır. Türbeye gelip ziyaret eden ve bu duayı eden herkesin  duasının kabul olduğu ve bu yolda ilerleyenlerin denizde boğulmadıkları ve pek çok kimsenin ölecekleri günün önceden kendilerine haber verdikleri bildirilmiştir.

“Yâ Rabbî! Kıyâmete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kerre türbemize gelip rûhumuza Fâtiha okuyanlar bizimdir… Bize mensub olanlar, denizde boğulmasınlar; âhir ömürlerinde fakirlik görmesinler; îmânlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın!..”

Ek olarak Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi hakkında bilgi almak isterseniz sitemizdeki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Aziz Mahmud Hüdayi Mah. Aziz Mahmud Efendi Sk. Cami içi No:1 Üsküdar-İSTANBUL

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.