Başdurak Camii

Başdurak Camii, İzmir’in Konak ilçesindeki Kemeraltı Çarşısı’nın Anafartalar Caddesinde yer almaktadır.Hacı Hüseyin Camii olarak da bilinmektedir.

Başdurak Cami, 1652 yılında Hacı Hüseyin  Ağa tarafından yapılmıştır. Evliya Çelebi’nin yazılarında Hacı Hüseyin’in tahıl tüccarı olduğu söylenmiştir. Daha önceki yıllarda bu camiinin Hacı Hüseyin Camii olarak bilindiği iddia edilmiştir.  Fakat yapıldığı bölgenin eski adı Başoturak olduğundan da Başoturak Camii olarak adlandırılmıştır. Günümüzde ise Başdurak Camii olarak bilinir.

Başdurak Camii mimarisi, cami-çarşı olarak inşa edilmiştir. Camii’nin alt kısmı ticaret ve cami vakfiyesi ; üst kat ise ibadete yer verilmiştir. Günümüzde 28 adet dükkan bulunmaktadır. Üst kattaki ibadet alanı kare planlıdır ve tromplarla geçilen büyük bir kubbe ile; üç bölümlü son cemaat yerinin üzeri ise ortada ayna tonoz, yanlarda ise pandantif geçişli yine birer kubbe ile örtülmüştür. Son restorasyon sonrası son cemaat yeri camekanla kaplanmıştır.1774-1775, 1892-1893, 1893-1894 yıllarında camii onarılmıştır. En son 1997-2001 yılları arasında onarılmıştır. Camiinin onarımında medrese, kütüphane ve sebil de inşa edilmiştir.

Mihrap ve minberi mermerden yapılmış; işçilikli sanat eserleridir. Mihrap bitkisel motiflerle bezelidir; mihrap nişinin hemen önüne, püsküllü kuşakla iki yana çekilmiş birer perde motifi asılmıştır. Minberde ise mermer kabartmalar, yan aynalık yüzeyleri, kabartma kıvrım dallar, karanfiller, stilize laleler, akantus yaprakları ve çiçeklerle girift bir şekilde doldurulmuş, ajur tekniğinde yapılmış süslemeler bulunmaktadır. Minber vazo görünümlü şekilde bitmektedir ve kenarında ‘’ S’’ şeklinde kıvrımları vardır. Sütun başlıklarında ise ‘’Kelime-i  Tevhid’’ yazmaktadır.  Camiinin  iç aydınlatılması 3 vitraylı pencere ile sağlanmıştır. İç duvarlarının açık turkuaz renkte, Kubbealtı koyu kahverengi-kızıl; kubbesi ise açık kahverengidir. Caminin iç cephesi ise kalem işi süslemelerle kaplıdır.

Ocak 2016 itibarı ile camide imam hatip görevinde Mehmet Rıza Önal, müezzin görevinde ise Hüseyin Başkaya bulunmaktadır.

Adres: Konak Mahallesi, 35250 Konak/İzmir

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.