Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii (Dolmabahçe Camii)

Bezm-i-Âlem Valide Sultan CamiiDolmabahçe Camii , Sultan Abdülmecit’in annesi, Padişah II. Mahmut’un ikinci eşi Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılıp vefatından sonra Sultan Abdülmecit tarafından 23 Mart 1855 tarihinde yapımı tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.Mimarı Garabet Balyan’dır.

bezmialem6

Asıl adı Bezmialem Valide Sultan Camii’dir. Fakat Dolmabahçe Sarayına olan yakın konumu sebebiyle Dolmabahçe Camii olarakta bilinmektedir. Saraya bitişik olduğu için, ön kısmına hünkar ile devlet ricalinin ibadet edebileceği, selamlık töreni ve buluşmaların yapılacağı iki katlı bir hünkar mahfili inşa edilmiştir. Caminin en belirgin biçimsel özelliği geometrik şekilde olmasıdır. Cami ve hünkar bölümleri, işlevlerine de bağlı olarak ayrı ayrı tasarlanmış olup, sonra birleştirilmiş görünümündedir. Cami, kare planlı alt yapı üzerine kubbeli ve yüksek bir yapıdır. Hünkar bölümü ise, dikdörtgen planlı prizmatik ve daha alçak bir yapıdır. Bu iki yapı, caminin kuzey cephesi yönünde birleştirilmiştir. Barok üslubuyla yapılmış süslü camilerdendir. Osmanlı mimarisinde pek rastlanmayan yuvarlak pencere düzeni ve tavuskuşu kuyruğunu andıran biçimiyle ilginç bir eserdir.

Tek şerefeli iki minaresi vardır. Cami’nin kubbesinden çok değerli bir avize sarkmaktadır. Mihrap ve mimber kırmızı somaki mermerdendir. 27 Eylül 1948 gününden itibaren Deniz Müzesi olarak kullanılan cami, 27 Mayıs Darbesi sonrasında askerî yönetim tarafından Yassıada İrtibat Kurulu`na verilmiş, kurul da müzenin camiyi boşaltmasını talep etmiştir. Deniz müzesinin yeni binası tamamlanınca 1966 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek yeniden ibadete açılmıştır.

Adres : Meclisi Mebusan Cad. No:36 DOLMABAHÇE / BEŞİKTAŞ – İSTANBUL
Konum Bilgisi için Tıklayınız.

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.