Çinili Camii

Çinili Camii, Osmanlı döneminden kalma eserler arasında çini sanatıyla ön olana çıkan bir camidir.Mahpeyker Kösem Valide Sultan Camii olarakda bilinmektedir. Üsküdar Murat Reis mahallesinde bulunan cami, ismine uygun iç ve dış mimari yapısıyla diğer Osmanlı cami mimarisinde az farkla da olsa ayrılır. Caminin diğer bir ismi ise, Mahpeyker Kösem Valide Sultan camisidir. I.Ahmet’in eşi tarafından yaptırılmıştır. 1638 senesinde yapımına başlanılan cami, yaklaşık olara 2 senede bitmiş ve ibadete açılmıştır. İlk yapıldığı sırada sadece cami olarak inşa edilmiştir. Daha sonrasında ise medrese, kütüphane, hamam ve çeşmeler inşa edilmiştir.

Çinili Camii Istanbul

Cami içerisindeki mimari yapı klasik Osmanlı yapısıdır. Ancak süslemelerde kullanılan İznik çinileri caminin tüm duvarlarını kaplamıştır. Mihrap ve minberde de çini sanatının en iyi örnekleri görülmektedir. Cami tek bir minare ve kubbeye sahiptir. Etrafında sonradan yapılan medrese, çeşme ve hamam yer alır. Dış görünüm olarak Selçuklu mimari yapısını da andırır. Kahverengi tuğlalardan yapılmıştır. Caminin mimarıyla ilgili bir bilgiye dönemin kaynaklarında rastlanmamaktadır. Cami birkaç kez yıkılmış ancak yeniden yapılmıştır. Kültür Bakanlığı tarihi eserler koruma kurumu tarafından da restore edilmiştir.

Çinili camii ziyaret

Cami ibadete açıktır. Belli bir dönem restore nedeniyle kapalı kalmıştır. Ancak restore çalışmalarının tamamlanmasından sonra ibadete açılmıştır. Cami etrafındaki hamam da kullanıma açıktır. Özel bir işletme tarafından idare edilen hamam kadınlara ve erkeklere ayrı günlerde hizmet vermektedir.

Çinili camiiye nasıl gidilir?

Üsküdar’ın sahil şeridinden uzak, sırtlarında yer alan bir camidir. Çinili mevki olarak da geçen Sultan Mehmet mahallesinde yer alır. Hemen karşısında ve biraz ilerisinde Efganlılar ve Ümmi Ahmet Efendi tekkesi yer alır. Bu tekkeler de yapı itibariyle eskidir ve ziyaret edilecek yerler arasındadır. Tekkede eğitim gören talebeler Çinili camiinde müezzinlik, imamlık ve hatiplik yapara kendilerini yetiştirirler. Üsküdar son duraktan Çinili veya Sultan Murat mahallesine giden otobüslere binildiğinde camiye ulaşmak mümkündür.

Adres:Valide-i Atik, 34664 Üsküdar/İstanbul

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.