Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii, Ankara/Çankaya ilçesinde, Bilkent semtinde bulunan camidir. Hacettepe ve Bilkent üniversiteleri ile YÖK’ün kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı babası Ali Sami Paşa’nın vasiyeti üzerine babasının adını taşıyan camiyi yaptırmıştır. Mimarı Erkut Şahinbaş okup, Türkiye’nin ilk teknolojik camisi olarak bilinmektedir. Geniş bir yeşil alanı kapsayan 50 dönümlük arazi üzerinde, 4500 metrekare kapalı alana kurulan, yapımı iki yıl süren ve 15 milyon dolara mal olan cami, 26 Eylül 2008 Cuma günü açılmıştır. İhsan Doğramacı 25 Şubat 2010 tarihinde vefatından sonra 28 Şubat 2010 tarihinde caminin arka tarafında bulunan anıt mezara defnedilmiştir.

alisamipasa5

Osmanlı döneminde olduğu gibi cami kültür merkezi olarak da kullanılmaktadır. Cami üç semavi dinin ibadetlerinin yapılabileceği şekilde tasarlanmış olup aynı anda hem müslümanlar, hem hristiyanlar hemde yahudiler ibadet edebilmektedir. Seminer salonlarının ikisi, talebe göre sinagog ve klise olarak kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Taç kapı, avlu, minare gibi geleneksel unsurların günümüze uyarlanmıştır. Caminin dış yüzeyi traverten ağırlıklı, bahçe döşemesi granit ve iç duvarlar ise ahşap kaplıdır.

Mihrab yüzeyindeki taş dokusu oldukça belirgindir. Cenaze avlusundan, kolonlar ve yapısal elemanlar karanlıkta bırakılarak belirginleştirilen Ankara manzarası görülmektedir. Orta avluya bakan ibadet mahallinin ahşap ana kapısından içeri girildiğinde sade gömme armatürler, avizeler görülür. Gündüzleri güneşin hareketiyle mekânın içine farklı renklerin yansımasını sağlayan cam kubbe, hava karardığında fluoresan ışık kaynakları sayesinde mavinin farklı tonları aydınlatmayı sağlamaktadır. Kubbeyi çevreleyen düşeydeki duvarlar üzerinde hattatların altın varak üzerine çalıştığı özel elyazması Allah, Muhammed yazılı panolar görülmektedir.

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camisi’nde akıllı bina sistemi uygulanmıştır. Caminin aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri bilgisayar kontrolünde ve ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri namaz vakitlerine göre çalışmaktadır. Yapılacak programa göre ısıtma ya da soğutma sistemi ile havalandırmayla ilgili sistemler namaz vaktinden 30-45 dakika önce devreye girmektedir. Bir otoparkı mevcuttur.

 

Adres: 1′nci Cad.Hipermarket Arkası 26053 Nolu Parsel Bilkent / Çankaya – ANKARA

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.