Kocatepe Camii

Ankara Kocatepe Camii, 1967 yılında  yapımına başlanmıştır. 1981 yılında ise Türk Diyanet Vakfı tarafından yapımına devam edilmiştir.1987 yılında ise yapımı bitmiştir ve  o dönemin  başbakanı Turgut Özal tarafından ibadete açılmıştır. Kocatepe Camii’nin yapımı için yarışma yapılmış ve yarışmayı Mimar Vedat Dalokay kazanmıştı. Ama Vedat Dalokay’ın tasarımı fazla modern bulundu ve bu yüzden yapımdan vazgeçildi. Fakat Hüsrev Tayla ve Fatih Uluengin’in tasarımıyla 1967’de camiinin temeline başlandı.

 

Camii 4500m 2 ‘lik bir alanın üzerine inşa edilmiştir ve camiinin içerisinde konferans salonu, kütüphane, otopark, ticarethane ve idari bilimleri bulunmaktadır. Camii’nin yapımında Mimar Sinan usulünün büyük etkisi vardır ve bundan dolayı camiinin ana kısmında 4 fil ayağı üzerine oturan bir merkezi kubbe ile 4 yarım kubbeden oluşur. Camiinin 88m uzunluğunda 4 tane minaresi vardır. Minarelerin şerefelerine hem asansörle hem de merdivenle çıkılır. Camideki yazılar Hamit Aytaç ve Mahmut Öncü tarafından, konferans salonundaki yazılar ise Emin Barın tarafından yazılmıştır. Caminin halı desenleri Afyon Ulucamii’ndeki halı desenleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Caminin avizeleri, mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri özel olarak tasarlanmış ve ince bir işçilikle yapılmıştır. İç tezyinatta Klasik Osmanlı Mimarisi örnek alınmış, malzeme olarak çini, mermer, sarı maden, altın varak ve özel boyalar kullanılmıştır.

Mimar Vedat Dalokay tarafından yapılan tasarım, kabul edilip tamamlanabilmiş olsaydı, Kocatepe Camii dünyanın en ünlü camilerinden biri olabilirdi. Nedeni ise  yine Vedat Dalokay tarafından tasarlanıp inşa edilen Pakistanda ki Şah Faysal Camii, Kabul edilmeyen Kocatepe Cami tasarımının değiştirilmiş halidir ve modern islam mimarisinin en güzide eserleri arasında gösterilmektedir.

Adres: Kültür Mahallesi, 06420 Çankaya/Ankara

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.