Ortaköy Camii / Büyük Mecidiye Camii

Ortaköy Camii, İstanbul’un sembol camilerinden biri olarak Beşiktaş Ortaköy sahilinde yer alan cami, asıl adıyla Büyük Mecidiye Camii Sultan Abdulmecid tarafından yaptırılmıştır. Dönemin önde gelen mimarlarından Nigoğos Balyan’a verilen talimatla yapımına başlanılan cami 1853 senesinde ibadete açılmıştır. Cami mimari yapıdan oldukça çekici bir tasarıma sahiptir. Barok üslubuna uygun olarak inşa edilmiştir. Boğaza vuran ışıkları farklı açılardan da almaktadır.

Caminin Mimari Yapısı:
Caminin pencereleri büyük ve yüksektir. Her Osmanlı camisinde olduğu gibi Ortaköy camisinde de hünkar ve harim bölümleri yer almaktadır. İki minareye sahip olan cami, tek ir kubbeye sahiptir. Kubbede yer alan mozaikler ise pembe renklidir. Cami duvarlarında yer yer çini sanatına da rastlanır. Cami Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2011 senesinde ibadete kapatılmış ve restore çalışmalarına başlanılmıştı. 3 sene süren bu çalışmalar sonucunda 2014 senesinde cami yeniden ziyarete açıldı. Bugün hem ibadet için hem de Sultan Abdulmecid tarafından İstanbul boğazına kazandırılan eseri görmek için birçok kişi ziyaret etmektedir.

ortakoycami Sultan Abdulmecid Hat Sanatı
Sultan Abdulmecid, camiye hat sanatını kullanarak Allah, Muhammed ve dört büyük halifenin isimlerini yazmıştır. Kubbede yer alan bu isimler camiye daha farklı bir hava kazandırmıştır. İstanbul’da gezip görülmesi gereken yerler arasında listenizin önceliklerinden olması gereken Büyük Mecidiye Camii, Ortaköy sahilinin en muazzam konumunda sizleri beklemektedir. Cami ziyareti sonrasında Ortaköy sahilinde bulunan kafelerde dinlenerek boğazın Ortaköy camisiyle beraber eşsiz manzarasını seyre dalabilirsiniz.
Ortaköy Camii nerede, Nasıl Gidilir?
Anadolu yakasından karşıya geçmek için Üsküdar Beşiktaş iskelesini veya Kadıköy Beşiktaş iskelesini kullanmanız yeterlidir. 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra Ortaköy sahiline ve camisine ulaşmanız mümkündür. Eminönü veya taksim üzerinden Ortaköy’e sefer düzenleyen otobüsleri de kullanabilirsiniz.
Ortaköy camii ziyaret saatleri:
Cami ibadet saatleri içerisinde ziyaret edilebilir. Yatsıdan sonra cami kapanmaktadır. Gün içerisinde istediğiniz zaman camiye gidip, ibadet ve ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Adres: Mecidiye Mh. Mecidiye Köprüsü Sk 34200 Beşiktaş/İstanbul

 

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.