Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimam Sultan’la evli olan, Osmanlı Sadrazamlarından Hırvat asıllı Rüstem Paşa tarafından, 1561 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Caminin yerinde önce Halil Efendi Mescidi olup,bu mescidin yeri çukurda kaldığı için Mimar Sinan, mescidin altına dükkânlar yaparak bir subasman meydana getirmiştir.Rüstem Paşa Camii, mescidin yerinde yapılmıştır.

Eminönü’nde, Tahtakale’de Hasırcılar Çarşısı’ndadır. İstanbul’un siluetini oluşturan en önemli yapılardan biridir. Yüksek bir platform üzerine oturtulmuştur ve kıyı siluetine egemen bir konumda, Hacı Halil Mescidi’nin yerine inşa edilmiştir. Caminin bulunduğu yer Roma döneminden bugüne şehrin en işlek mekanlarındandır.

Cami, tek minareli merkezi planlı yapıdır. Camiye iki yandan döner merdivenle çıkılmaktadır. Planı dikdörtgendir, merkezi kubbe karşılıklı 4 duvar payesi, yanlardaki dört fil ayağına ve sütunlara oturtulmuştur.Son cemaat yeri altı sütunlu ve beş kubbelidir. Eteğinde 24 pencere bulunan büyük kubbenin kemerleri, sekiz köşeli dört fil ayağına dayanmaktadır. Son cemaat yeri 6 sütun ve 5 kubbelidir. Tek şerefeli minaresi yıkılan orijinalinin yerine yapılmıştır. Rüstem Paşa Camisi 1660 yılındaki yangında hasara uğramış ve 1766 yılında yaşanan büyük deprem sonrasındaysa, caminin minaresi ve kubbesi yıkılmıştır. II. Mustafa zamanında onarımdan geçirilmiştir.

Rüstem Paşa Camii‘nin kubbe eteklerine kadar her tarafı çinilerle kaplıdır. Özellikle Lale motifli çiniler, iç mekan duvarları, devrinin en meşhur İznik çini örnekleri ile süslü olup, Osmanlı çini sanatının en başarılı örneklerinden sayılır.

Adres: Rüstem Paşa Cami, Eminönü, 34116 Rüstempaşa, , İstanbul, Türkiye

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.