Şakirin Camii

Şakirin Camii, İstanbul – Üsküdar’da  7 Mayıs 2009’da açılan Karacaahmet Mezarlığı girişinde yer alan camidir. Arapçada “Şakirin” kelimesi “müteşekkir” anlamına gelmektedir. Semiha Şakir’in  vefat edip Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmesinden sonra çocukları Gazi, Gassan ve Ghada Şakir anne babaları İbrahim ve Semiha Şakir anısına Karacahmet’e yeni bir cami yaptırmaya karar vermişlerdir. Cami İnşatı yaklaşık 5 yıl sürmüştür.

Şakirin Cami

Caminin proje tasarımı Hüsrev Tayla yapmış ve iç dekorasyonunu Zeynep Fadıllıoğlu yapmıştır. Türkiye’nin modern camilerinden olduğu düşünülen Şakirin cami, bir kadın tarafından iç dekorasyonu tasarlanmış ilk camidir. İçi dışarıdan görülen caminin taşları Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden getirilmiştir. Cami’nin tek kubbeli tasarımının iç süslemelerinde Selçuklu ve Osmanlı motifleri kullanılmıştır. Üç tarafı camla çevrili caminin pencereleri Kur’an-ı Kerim sayfaları gibi tasarlanmış olup, 10.000 metrekare alanı ve 500 kişilik kapasitesi vardır. Her biri 35 metre yüksekliğinde olan iki minaresi bulunmaktadır.

sakirin2

İç avluda yer alan havuz Londra’nın ünlü su heykeltıraşçısı William Pye tarafından saydam kubbeli olarak tasarlanmış ve bu sayede caminin ve minarelerin görüntüleri havuza yansımaktadır. 12 basamağı olan minberi vardır ve mimberin sağ – sol yanında kainatı simgeleyen yapraklar bulunmaktadır. Cami avlusu içinde küçük bir müze vardır.Bu Müzede Sothebys’den satın alınan dört parça Kâbe örtüsü, İznik çinisi koleksiyonları ve bazı Türk İslam eserleri sergilenmektedir. Akşam saatlerinde caminin görsel açıdan ışıklandırması oldukça etkileyicidir.

Adres: Şakirin Camii, Üsküdar, 34662 Hacımehmet, , İstanbul, Türkiye

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.