Yeni Camii

Osmanlı Dönemi eserlerinden biri daha! İstanbul manzarasına eşsiz bir doyumsuzluk katan Yeni Cami, diğer ismiyle Valide Sultan Camii 1597 senesinde III.Murat’ın eşi Safiye Sultan tarafından yaptırılması yönünde ilk temelleri atılmış, ancak tamamlanamamıştır. Daha sonra IV.Mehmet annesi Turhan Hatice Sultan tarafından gösterilen çaba ve bağışlarla tamamlanarak, 1665 senesinde ancak ibadete açılabilmiştir. Yeni Caminin uzun inşa süreci başka Osmanlı eserleri arasında görülmez. Bu nedenle yapımı en uzun süren cami olarak da Yeni Cami tarihteki yerini alır. Mimar Davud Ağa tarafından başlanılan çalışmalar, Mimar Dalgıç Ahmet Ağa tarafından bitirilmiştir.

Yeni Camii

Yeni Camii Hakkında Bilgi

Osmanlı mimari planlarında Yeni Caminin denize sıfır olarak inşa edildiği görülüyor. Ancak zamanla denizin doldurulmasıyla aradaki mesafe baya artmıştır.  Camide Osmanlı mimari sanatlarında görmeye alışık olduğumuz revakları görebilirsiniz. Kubbenin yüksekliği de revakların boyunun uzun tutulmasından kaynaklanmıştır. Aslında bu stille Dalgıç Mehmet Ağa Mimar Sinan ve Sultanahmet Camisiyle bilinen Sedefkar Mehmet Ağa’nın mimari üslubunu taklit etmiştir. Cami avlusunda ve etrafında çeşmeler, Valide Sultan Türbesi, sıbyan mektepleri, darülkurra, muvakkithaneler inşa edilmiştir.

O dönemde şehrin görünümüne engin bir medeniyet atmosferi kazandıran Yeni Cami, bugünde şehrin görünümüne tarih sayfalarındaki yerini hatırlatmaktadır. Caminin yapı malzemesi olarak çeşitli mermerler kullanılmıştır. Ayrıca Girit savaşında kazanılan ganimetler arasındaki süslü taşlar da cami inşaatında kullanılmıştır. Caminin ilk temellerini atan Mimar Davut, vebaya yakalanarak vefat etmiştir. Ondan sonra cami yapımını üstlenmek üzere tayin edilen mimar Dalgıç Ahmet olmuştur. Mimar Davut tarafından çizilen mimari planı çok fazla değiştirmeden caminin yapımı tamamlamıştır.

Yeni Camii ziyaret saatleri

Yeni camii ibadet saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Cami avlusunda bulunan odalar restore halindedir. Bu nedenle odalara giriş mümkün değildir. Sadece mescit tarafı ziyaretçilere açıktır.

Yeni Camiye nasıl gidebilirim?

Yeni Cami, Eminönü’nde yer almaktadır. Galata köprüsünün hemen karşısındaki 2 minareli estetik camidir. Anadolu yakası tarafından Marmaray ile Eminönü durağında inildiğinde metro çıkışında cami gözükecektir. Vapurla Eminönü’ne geçildiği zaman camiye ulaşmak için yer altı çarşısından karşıya geçilmesi lazımdır.

 

 

Adres: Rüstem Paşa Mh., Eminönü, 34116 Fatih/İstanbul

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.