Adile Sultan Türbesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adile Sultan

Adile Sultan, 23 Mayıs 1826 tarihinde 2. Mahmud ve Zernigar Sultan’ın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta annesini kaybettikten sona Sultan II. Mahmud’un Baş Hanım’ı Nev Fidan Kadın tarafından büyütüldü. 27 Nisan 1845 yılında Mehmed Ali Paşa ile evlendirilmiştir.

Sultan ufak, tefek, zarif, zeki, bilhassa pek asil ve şair ruhlu bir genç kızdı. Sarayda pek iyi bir tahsil ve terbiye görmüştü. Kocası Mehmed Ali Paşa’ya derin ve gayet temiz bir sevgi ile bağlıydı. Ondan üç çocuğu oldu, bunlardan ikisi küçük yaştayken vefat etmişlerdir.

Kocasını kaybettikten kısa bir süre sonra kızı Hayriye Hanım Sultan’ı kaybedince Nakşibendi Tarikatine girdi. Münzevi bir hayat sürmeye, zamanını ibadetle geçirmeğe başladı. 1898 tarihinde 75 yaşında vefat etmiştir.

Adile Sultan Türbesi Tarihçesi

Türbe 1849 tarihinde Adile Sultan’ın eşi Mehmet Ali Paşa için inşa edilmiştir. Daha sonra 1869 yılında kızı Hayriye Hanım buraya defnedilmiştir. Adile Sultan 1898 yılında vefat ettikten sonra buraya defnedilmiştir.

Adile Sultan Türbesi Mimari Özellikleri

Dikdörtgen plana oturan türbede birbirini takip eden yapılardan meydana gelmektedir. Ortadaki çapraz tonozlu odaya açılan ve birbirlerine demir kapı ile bağlanan karşılıklı iki oda daha vardır Kapısı dökme demirden yapılmıştır. Kapının Üzerinde Sultan Abdülmecid’in 1849 tarihli bir tuğrası vardır. Odalar ise kare şeklinde ve kubbelidir. Sandukalar bu odalarda bulunur. Demir kapının sağ tarafındaki türbe odasında altı sanduka vardır. Bu sandukalarda Mehmed Ali Paşa, Adile Sultan, Küçük yaşta vefat eden Sıdıka ve Aliye isimli kızları ile oğulları İsmail Bey, Hayriye Hanım Sultan’ın naaşları bulunur. Sol taraftaki odada ise üç sanduka vardır. Bu sandukalarda ise Beşinci Sultan Murad’ın hanımı Resan Hanım, Sultan Murad’ın kızı Fatma Aliye Sultan’ın naaşları bulunur. 3. Sanduka ise boştur.

Adile Sultan Türbesi Resimleri

Adile Sultan Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Eyüp Merkez Mahallesi, Beybaba Sk. No:4,Eyüp / İSTANBUL

Ulaşım: Ulaşım için en kolay yol Eyüp – Üsküdar vapur hattını kullanmak olacaktır. Eyüp iskelesinde indikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesindedir.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler; 36CE – 37 M – 39 – 39B – 39D – 39K – 39O – 39Y – 39Ç – 41Y – 44B ve 48A hat numaralı otobüsleri kullanarak Necip Fazıl Kısakürek durağında indikten sonra teleferik yönünde yaklaşık 10 dakikalık yürüyüş sonunda buraya ulaşabilirler.

Metrobüs ile gelmek isteyenler ise; Ayvansaray durağında indikten sonra köprünün aşağına doğru inen yay yolunu kullanarak aşağıya indikten sonra yukarıda belirttiğimiz otobüslerden birisine aktarma yapıp ulaşım sağlayabilirler.

Özel araçları ile gelmek isteyenler ise; Eyüpsultan’a geldikten sonra araçlarını Pierre Loti tepesine çıkan teleferiğin orda bulunan İspark otoparkına park edip buraya 5-10 dakikalık yürüyüş sonrasında ulaşabilirler.

Puan Verin!

Yorumlara Kapalıdır!