Eyüp Sultan Camii

İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan cami, sadece Türkiye’deki Müslümanlar için değil tüm İslam alemi için önemli bir değere sahiptir. İstanbul’un fethinden sonra yapılan ilk cami unvanına sahip Eyüp Sultan Camii avlusunda Eba Eyyüb El-Ensari hazretlerinin kabri şerifleri bulunmaktadır. İlk Müslümanlardan olan Eba Eyyüb hazretleri, ilerleyen yaşına rağmen İstanbul’u kuşatan İslam Orduları içerisinde yer almıştır. Hz. Muaviye’nin oğlu Yezid komutanlığında Hicretten sonra 58.senede gerçekleşen kuşatmada Eba Eyyüb hazretleri şehit olmuştur

Kabrin Bulunması Ve Cami İnşası:

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Bizans surlarının yıkılması ve İstanbul fethinin gerçekleşmesinden sonra Eba Eyyüb El Ensari hazretlerinin mezarının bulunması için talimat verilmiştir. Sultan Fatih’in hocası Akşemseddin Hazretleri tarafından görülen rüyaya istinaden kazılan yerde Eba Eyyüb El Ensari hazretlerinin mezarı bulunmuştur. Sultan Fatih, güzide sahabenin adına bir cami yapılmasını ve avlusuna da kabri şerif inşa edilerek, sahabenin oraya defnedilmesini istemiştir. Cami ve kabri şerifin inşası 1458 senesinde tamamlanmıştır. Bugün camiye hem ibadet hem de ilk Müslümanlardan ve Sahabelerden olan Eyüp Hazretlerini ziyaret için gidilmektedir.

Eyüp sultan Cami ve Eyüp Sultan Türbesi ziyaretleri bilhassa ramazan aylarında yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Avlu içerisinde yerlere hasırlar serilerek iftar yapılmakta, dualar okunmakta ve teravih programı eda edilerek cami avlusu boşaltılmaktadır. Ramazan ayları içerisinde çok daha kalabalık olan Eyüp Camii, sabah namazlarında da İstanbul’un birçok ilçesinden Müslümanları ağırlamaktadır.

Eyüp Sultan Cami mimarisi

Osmanlı mimari yapısına uygun şekilde imar edilen Eyüp Camii, dikdörtgen şekildedir. Çıkıntılı bir mihrabı bulunur. Camide Eyüp hazretlerinin türbesi, çınarlık bir ağaç ve pınar bulunur. Birçok padişah döneminde önem verilen cami her defasında bakımı yapılmış, en son halini de 1800 senesinde yapılan restore çalışmasıyla almıştır.

Eyüp Sultan Camisine nasıl gidilir?

İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer alan camiye ulaşmak için metrobüsü kullanabilirsiniz. Bunun için Ayvansaray durağından Zalpaşa durağına ulaşmanız gerekecek. Tramvayla Topçular durağından Zalpaşa durağına ulaşmakta mümkündür. Eminönü tarafından Eyüp Camisi durağına giden otobüsleri de kullanabilirsiniz.

 Eyüp Sultan Camisi Ziyaret Saatleri

Cami ibadet saatleri içerisinde ziyarete açıktır. Yatsı namazında kapatılmaktadır. Eyüp Sultan türbesini ziyaret etmek isteyenler ibadet saati dışında diledikleri zaman ücretsiz olarak ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.

Adresi: Cami Kebir Sk, 7, 34050, , İstanbul, Türkiye

5/5 - (2 Değerlendirme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.