Eyüp Sultan Türbesi ( Eyüp El Ensari Türbesi)

Eyüp Sultan Kimdir?

Ramazan ayı başta olmak üzere senenin her günü ve zamanı ziyaret edilen Eyüp El Ensari Hazretleri, sahabenin önde gelenlerinden biri ve Peygamber efendimizi (s.a) yedi ay boyunca evinde misafir etmesiyle mihmandarlık şerefine erişen zattır. Medineli olduğu bilinir. Bedir Savaşında Mekke’nin fethine katılmıştır. Bu bakımdan Eyüp El Ensari Hazretleri, İstanbul’daki manevi isim ve önderler arasında önemli bir konuma sahiptir. Fatih Sultan döneminde inşa edilen türbe ve camii sadece Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen tarafından değil, farklı coğrafyadaki Müslümanlarca da ziyaret edilir.

Eyüp Sultan Türbesi hakkında bilgi

Türbe, Osmanlı mimari yapısına uygun olarak tek kubbeli hem de sekiz köşeli şekilde inşa edilmiştir. Kapısında Allah ve Muhammed isimleri yazar ve bunların altında da Kelime-i Tevhid yer alır. Bu türbenin bulunduğu yerdeki Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un fethi esnasında cemaatle namazların eda edildiği yerdir. Türbe de, iç avluda yer alır. Eyüp Sultan Hazretleri’nin defnedildiği yerin bulunması ile ilgili bilgiler Evliye Çelebi Seyahatnamesi’nde yer alır. Burada anlatılanlar şu şekildedir:

Fatih Sultan tarafından Eyüp Sultan’ın kabri şerifinin bulunmasına yönelik talimat verilir. Fatih’in etrafındaki ilim ehli kişiler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kabri şerif bulunur. Noktası noktasına kabri şerifin bulunmasında Fatih’in hocası Akşemsettin Hazretleri’nin katkısı oldukça yüksektir. Akşemsettin tarafından gösterilen yerin kazılmasıyla Eyüp El Ensari Hazretleri’nin kabridir yazılı sandukaya erişilir. Sanduka açılır, safranlı kefene dolanmış ve elinde mühür bulunan Eyüp El Ensari Hazretleri görülür. Kabrin bulunduğu yere şu anki türbe ve cami 1458’de inşa edilmiştir.

 

Türbe ziyaret ve ulaşım bilgisi

Türbe ile ilgili restorasyon çalışmaları nedeniyle uzun süre kapalı kalmıştır. Ancak 2015’de restore çalışmaları tamamlanmış ve türbe yeniden ziyarete açılmıştır. Dışarıdan her zaman ziyaret edilmese de içeriye girmek için saat 16.00’a kadar vakit vardır. Cami ve türbe Eyüp Sultan bulvarına oldukça yakındır. Eminönü’nden Feshane tarafına hareket eden otobüslerle Eyüp Sultan Bulvarı’na ulaşılabilir. Buradan birkaç dakikalık yürümeyle cami ev türbeye varılabilir. Yenikapı tarafından 39 numaralı otobüsler, otogardan ise 39O numaraları otobüslerle türbeye ulaşılabilir.

 

Adres:Merkez Mh. Cami Kebir Sk. No:1 Eyüp/İstanbul

Puan Verin!

Yorumlara Kapalıdır!