Hacı Beşir Ağa Türbesi

Hacı Beşir Ağa kimdir?

1652-1746 yıllarında yaşayan Hacı Beşir Ağa 13 yıl Sultan III. Ahmet, 16 yıl da Sultan I. Mahmut devrinde olmak üzere yaklaşık 30 yıl darüssaade (harem) ağası görevini yapmış önemli bir kişidir. Bu görevlerden önce Sultan III. Ahmed’in musahibi (danışmanı), 1705 yılında Saray Hazinedarı görevlerini de başarılı şekilde yerine getiren Hacı Beşir Ağa 18. yüzyılda Osmanlı Sarayı’na hâkim olan en nüfuzlu saray mensuplarındandır.

Küçük yaştan itibaren Yapraksız Ali Ağa’nın yanında sarayda ye­tişmiştir. İlk önce Sultan III. Ahmed’in musahibi (danışmanı) görevine getirildi.  1705 yılında Saray Hazinedarı oldu. 1713 yılında Darüssaade Ağası Süleyman Ağa ile birlikte, önce Kıbrıs’a, sonra da Mısır’a sürgün edilmiştir. Bir müddet sonra şeyhülharemliğe tayin edildi ve bu sayede hacı oldu. Bu görevde iken İstanbul’a çağrıldı ve 1716 darüssaade (harem) ağası oldu. 13 yıl Sultan III. Ahmet, 16 yıl da Sultan I. Mahmut devrinde bu görevini sürdürdü. Görevine devam ederken 3 Haziran 1746 vefat etmiştir.

Görevi sırasında birçok eserin yapımına vesile olmuştur. İlim ve maarif sahiplerini himaye etmiştir. Vefatının ardından cami, medrese, tekke, çeşme, kütüphane gibi pek çok eser bırakmıştır. İlk matbaanın kurulmasında önemli bir rol oynadığı gibi kâğıt fabrikasının açılması için en uygun yer olan Yalova’daki çiftliğini bağışlamıştır.

Hacı Beşir Ağa Türbesi Mimari Yapısı

Türbe, Eyüp Sultan Cami’nin şadırvan avlusunu, iç avluya bağlayan büyük kapı tarafında bulunur. Kemerli bir kapısı vardır. Bu kapı iç avluya açılmaktadır. İç avlu tarafında büyük hacet penceresi bulunmaktadır. Türbenin arka tarafındaki hazireye bakan kısmında iki penceresi daha vardır. Türbenin kapısının üzerinden başlayan ve sol tarafındaki hacet penceresi üzerinde de devam eden, üç satır halinde yazılmış kitabesi vardır.

Türbenin içi çok sadedir. Puşîdeli ahşap bir sanduka bulunur. Hacı Beşir Ağa türbede tek başına yatmaktadır. 1997 yılının Ocak ayında ziyaretine açılmıştır.

Hacı Beşir Ağa Türbesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Eyüp Merkez Mahallesi, Kalenderhane Cd. No:12, Eyüp / İSTANBUL – Konum bilgisi için tıklayınız.

Ulaşım; Toplu Taşıma ile ulaşmak isteyenler; 36CE – 37 M – 39 – 39B – 39D – 39K – 39O – 39Y – 39Ç – 41Y – 44B ve 48A hat numaralı otobüsleri kullanarak Eyüp’e gelip buradan 5 dakikalık yürüyüş sonunda ulaşım sağlayabilirler.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler; Ayvansaray durağında indikten sonra Eyüp istikametine doğru devam ederek yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra ulaşım sağlayabilirler.

Vapur ile ulaşmak isteyenler; Eyüp – Üsküdar vapur hattını kullanarak Eyüp iskelesinde indikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüyüş sonunda ulaşım sağlayabilirler.

Özel araçları ile ulaşmak isteyenler ise; Eyüp’e geldikten sonra araçlarını Pierre Loti tepesine çıkan teleferiğin orada bulunan İsparka park edip buraya 5-10 dakikalık yürüyüş sonrasında ulaşabilirler.

Puan Verin!

Yorumlara Kapalıdır!