Hüsrev Paşa Türbesi

Hüsrev Paşa kesin olmayan bilgiye göre  1450 – 1500 yılları arası doğmuş, Lala Paşan’nın abisi olarak tanınmaktadır.  Cesaretli ve korkusuz olmasından Deli Hüsrev  olarak da  bilinmektedir. Yavuz Sultan Selim döneminde Mısır’a sefere gitmiş , Mısır’da asayişin sağlanmasında önemli rolü olmuştur.  Mısır’da Hüsrev Paşa varken halkın ona çok güvenmesinden ve dolayı  evlerin kapılarının kilitlenmediği de söylenmektedir. Ayrıca görevli olduğu dönemde Cami, han ve medrese yaptırmış, bu sebeple de  Hüsrev Paşa’yı Mısır Halkının çok sevdiği söylenmektedir.

Hayatı boyunca üç defa beylerbeyi  olan Hüsrev Paşa’ya, Kanuni Sultan Süleyman dördüncü vezirlik görevini vermiştir. Devlete her zaman sadık kalmıştır.   Rivayete göre devlet divan toplantısında Hürrem Sultan’a karhükümlere uymayan  Süleyman Paşa’ya hançer çekmiştir. Bu nedenle vezirlik elinden alınmış, üzüntüden yemeden içmeden kesildiği ve açlıktan öldüğü söylenmektedir. Başka bir rivayete göre de IV. Murad döneminde idam edilmiş ve kesik başı bu türbeye gömülmüştür.

Hüsrev Paşa Türbesi İstanbul’un Fatih semtinde yer almaktadır. Mimar Sinan’ın mesleğini yapmaya yeni başladığı zamanlarda yaptığı türbelerdendir. Mimar Sinan’ın devlet adamlarına yaptığı türbeler arasında en gösterişli olanlarındandır. Dış Cephesi Mermer, kare planlı bir yapıdır. Türbe içinde sandukası vardır. Geçmişte çıkan yangınlardan çok fazla görmüştür. Bakımsız kaldığından ötürüde duvarları dökülmektedir. Ziyarete kapalıdır.

Adres: Akşemsettin Mahallesi, Hüsrev Paşa Sk. No:23, 34080 Fatih/İstanbul

Puan Verin!

Yorumlara Kapalıdır!