Sadaka Hakkında Bilgiler [Türleri – Fazileti – Hadis]

Sadaka, Allah (c.c)’ın hoşnutluğunu kazanmak için ihtiyaç sahiplerine yapılan gönüllü veya dinen zorunlu maddi yardımlara denir. Sadaka-i fıtır (Fitre), sadaka-i cariye, nafile sadaka ve farz olan sadaka (Zekat) olmak üzere dört çeşit sadaka bulunur. “Sol elin verdiğinden sağ elin haberi olmamalıdır” cümlesinden yola çıkarak sadakanın gizliden yapılması daha makbuldür.

Sadaka Türleri

Farz Olan Sadaka: Zekât

Sadaka-i fıtır (Fitre): Ramazan Bayramı vaktine kadar, oruç tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak yoksul kimselere verilir. Halk arasında Fitre olarak da bilinir.

Sadaka-i Cariye: Öldükten sonra da, amel defterimize sevap yazdıran sadakadır. İnsanlara faydası dokunan her çeşit iyi işler (cani yaptırmak, yol yaptırmak, ağaç dikmek vb.) sadaka-i cariyeye örnektir.

Nafile Sadaka: Kişinin Rabbimizin rızasını gözeterek verdiği sadakadır. Allah rızası için yapılan her güzel şey sadakadır.

Sadaka Vermenin Fazileti

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir Hadis-i Şerif’te;

“İnsanoğlu ölünce üç şey dışında ameli kesilir. Sadaka-i cariye yani faydası kesintisiz devam eden hayır, kendisinden faydalanılan ilim ve kendisine dua eden hayırlı evlat” buyurmuştur.

Sadaka Hakkında Hadis

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir Hadis-i Şerif’te;

“Kıyamet günü Müminin gölgeliği onun verdiği sadakadır” buyurmaktadır.

Sadaka Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Kimlere Sadaka Verilebilir?

Allah (c.c) (Bakara sûresi, 2:215) ayetinde mealen şöyle buyurmuştur;

“Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: Hayır olarak harcayacağınız şey, anne ve baba, akraba, yetimler, yoksullar ve yolcular içindir. Siz hayır olarak ne yaparsanız, şüphesiz Allah onu bilir.” 

Bu durumda ihtiyaç sahibi ana-baba ve akraba öncelikli olmak üzere yetimler, yoksullar, yolda kalmışlar, mağdur ve mazlumlar sadaka alabilecek gruplardır.

Sadaka Ömrü Uzatır mı?

Allah için yapılan her hayrın elbette ki mükafatı vardır. Bu mükafatın nasıl olacağını da sadece Allah (c.c) bilir. Fakat sadakanın malın bereketini arttıracağı, hayrı işleyen kişiye huzur ve gönül ferahlığı vereceği, belaları def edip hayırlara vesile olacağı bizlere birçok ayet ve hadis-i şerifte bildirilmiştir.

Sadaka kelimesiyle birlikte ‘az sadaka çok belayı def eder’ cümlesi hepimizin bildiği bir cümledir. Böyle bir soruya ise, sadakanın sadece hayır için ve sevap kazanmak için verildiği şeklinde cevap verilir. Çünkü her insanoğlunun nerede, ne zaman ve nasıl öleceği yalnızca Allah (c.c) katında olan bir bilgidir.

5/5 - (1 Değerlendirme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.