Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi

XVI. yüzyılın ünlü denizci ve kaptan-ı deryası Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi, İstanbul Beşiktaş’ta Sinan Paşa Camii karşısında yer alan Deniz Müzesi’nin hemen yanındadır. Barbaros Hayreddin Paşa’nın son yıllarında oturduğu yalısının yakınında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir fakat çevresi günümüze kadar çok değiştiğinden yalı artık yoktur. Deniz Kuvvetleri komutanlığına ait bir yapıdır.barbaros4

Dışarıdan bakıldığında sekiz köşeli, tek kubbeli 14 penceresi ve renkli camları vardır.Yakın zamanda tadilat görmüştür. Türbe içinde dört tane sanduka vardır.  Câfer Paşa, Barbaros Hayreddin Paşa, Cezayirli Hasan Paşa ve Barbaros Hayreddin Paşa’nın eşi Bâlâ Hatun bulunmaktadır. Türbe içinde sandukalar dışında iki büyük şamdan, bir ahşap Kur’an mahfazası, bir sakal-ı şerif ve arabesk süslemeli bir metal vazo ile 1816 tarihli Seyyid İbrâhim imzalı bir hat levhası vardır. 1944 öncesinde Türbe dışındaki hazirede ise Barbaros Hayreddin Paşa’nın yakınları vardı. Anıt yapılmaya karar verilince Aralarında II. Abdülhamid devrinin Beşiktaş muhafızı Yedisekiz Hasan Paşa’nın mezarının da bulunduğu hazîre kaldırılmış, yakın zamandaki tadilatlarıyla birlikte kalem süslemeleri ve ahşap işlemeleri de yenilenmiş ve şimdiki görünümüne gelmiştir.

Tarihi Bilgiler;
Barbaros Hayreddin Paşa Beşiktaş’taki medrese yanına yaptırdığı türbeye defnedilmesini isteyerek “Beni leb-i deryaya gömün. Ben leventlerimin sesini ve denizin hırçın dalgalarını duymak istiyorum” demiş ve kabrinin üzerinde kandil yakılmasını vasiyet etmiştir.

Ziyaret;
Türbenin içine girmek yasaktır. Geçmişte Osmanlı Deniz Donanması seferlere çıkmadan önce Barbaros Hayreddin Paşa’nın Türbesini ziyaret edip, adaklarını adarlarmış. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bazı önemli askeri merasimlerde türbenin bulunduğu alanı kullanmaktadır.Türbe 1 Temmuz Kabotaj Bayramı ve 4 Nisan Deniz Şehitleri’ni Anma Günü kutlamalarında yılda iki kez açılmaktadır.

Adres: Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi , Deniz Müzesi Yanı Sinanpaşa 34353 Beşiktaş/ İstanbul

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.