Hürrem Sultan Türbesi

Hürrem Sultan, Rutenya Lehistan asıllıdır. Haseki Sultan , Haseki Hürrem Sultan veya Nikahlı Haseki Hürrem Sultan olarak tarihte adı geçmektedir. Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman (I. Süleyman) ‘ın nikahlı eşi olan Hürrem Sultan Osmanlı Tarihinin en güçlü kadın sultanlarından biridir.

Hürrem Sultan, 15 Nisan 1558’de İstanbul’da zehirlenerek ya da kadın hastalığı sonucu öldüğü bilinmektedir. Hürrem Sultan için büyük bir cenaze töreni yapılmış olup, Süleymaniye Camisini avlusuna defnedilmiştir. Mezarı üzerine türbesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a ölümünden bir yıl sonra yaptırılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesi de yanındadır. Türbede Osmanlı Sultanı II. Selim’in oğluŞehzade Mehmed, Sultan Süleymanın kız kardeşi Hatice Sultan’ın vefat eden kızı Hanım Sultan’da sandukaları yer alır.

Türbede yapıldığı döneme ait çiniler görülmektedir. Kesme taştan inşa edilen yapıda, Dış kısımda sekizgen, iç kısımda onaltıgen planlıdır. Giriş kısmında üç gözlü revak, türbenin cephelerinde altta ve üstte birer pencere ve kapının yanlarında çini panolar görülmektedir.

Bu panolar üzerinde “ Lâ İlâhe İllâllah Muhammedu’r-Resûlullah / Subhânallah ve’l-hamdulillâh” yazısı yazmaktadır.

Adres: Hürrem Sultan Türbesi, Süleymaniye Mahallesi – Fatih/ İstanbul

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.