Kar Yağdı Hatun Türbesi

Karyağdı Hatun’un türbesi,  Ankara – Ulus’ta, Gençlik Parkı’nın karşısı Opera meydanındadır. Kapısının üstünde 1477 yılı yazmaktadır. Rivayete göre türbede Ankara’da yaşayan güzel hamile bir kız yatmaktadır. Yazımızın devamında Türbeye adını veren olayı da okuyabilirsiniz.

Türbenin mimarisi, Kubbesi Sekizgen ve kurşun kaplamalı, duvarları kesme taş ve tuğla ile örülmüştür. Pencereleri lokmalı demir parmaklıklıdır. Daha önceleri de tadilat yapılmasına karşın, kurşunları kısmen dökülmüş ve kubbesi çatlamış durumdadır. Türbenin kapısı doğu yöndedir. Kemerli giriş kapısının eşiği yekpare taşındandır.

Kar-yagdi-2

Kar Yağdı Hatun Türbesi

 

Türbenin içinde, ziyaret edenlerin adak adaması için bir sandık vardır. Çoğunlukla kızlardan oluşan ziyaretçiler kendilerine hayırlı bir kısmet adamak için bu sandığa bir şeyler bırakırlar.  Türbe içinde mumda yakılır. Cuma Günleri ziyaretçileri en yoğun olduğu gündür.

Kar Yağdı Hatun’un Hikayesi,  Çeşitli kaynaklarda hikaye farklı şekillerde anlatılsa da sonu aynıdır.

Efsaneye Göre; Ankara’nın en güzel kızlarından biri, bir Ankara Efesiyle evlenir, gelin olur, hamile kalır. Gelin kar aş erir, aylardan Ağustos ayıdır. Kar yağması mümkün olmadığı için gündüzleri kar helvası, geceleri de kar yağdığını rüyasında görür..  Gelin bir gece bahçede Allah’a yalvarır, Allah’ım her şey senin elinde, sen ol deyince gökten kar da yağar, nur da yağar. Lapa lapa kar ver, avuç avuç kar yiyeyim, içimin yangını sönsün, demiş.  Nasıl olmuşsa olur Ağustos sıcağında lapa lapa kar yağmaya başlamış, yerler bembeyaz olmuş.  Herkes şaşırmış. Gelin Allah’a şükretmiş. Etrafı kar içinde görenler çok şaşırmışlar. Gelin gece yediği kardan mı bilinmez, hasta olmuş. Yataklara düşmüş ve ölmüş. Türbenin olduğu yere defnetmişler. Efsanede böylelikle dilden dile yayılmış.

 

KAR YAĞDI HATUN DUA’SI

Bismillahirrahmanirrahim

Sırrı Süphan Piri Süleyman nuru can Muhammed,erde geçte dağda taşta müşgül işte yetiş ya Allah ya Muhammed.Salladım selaya yolladım Mevla’ya sen muradımı kabul eyle gelecek cumaya.
La ilahe illallah Muhammeden Resullullah selalar sesiyle arş gölgesiyle sen muradımı kabul eyle melekler duasıyla Karyağdı Sultan Hazretleri yüzü suyu hürmetine.

Amin.

 

Adres:  Ulus / Ankara –  Gençlik Parkı Karşısı – Opera Meydanı (İtfaiye Meydanı)

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.