Laleli Baba Türbesi

Laleli semtine ismini veren Laleli Baba, III. Mustafa döneminde(18.yüzyıl) yaşamış ve kerametleriyle ünlenmiş bir derviştir. Rivayete göre, III. Mustafa, bugün Laleli adı verilen bölgede bir cami yaptırmak ister ve inşaata başlanır. Cami inşaatını denetlemeye geldiği bir gün padişah bölgede Laleli Baba adlı bir evliyanın yaşadığını öğrenir. Laleli Baba ile görüşmek, söz ve sohbetinden yararlanmak ister. Laleli Baba bulunur ve padişah Laleli Baba ile uzun bir sohbete başlar. Sohbetten 1 gün sonra padişahın hastalanmasıyla padişah, Laleli Baba’ya kendisini kurtarması için yalvarır. Laleli Baba, bunun karşılığında bir şey ister. Padişah, yaptırdığı Camii’ye Laleli Baba’nın adını vereceğini söyler. Bu rivayetin sonucunda padişah, Laleli Baba’nın ismini verir.

Laleli Baba hikayesi Rivayete Göre şu şekilde de geçmektedir…..

III. Mustafa : “Efendi hazretleri, bu dünyada en güzel şey nedir acaba?
Lâleli Baba: “ Bu dünyada en değerli şey yiyip içtikten sonra sıkıntısız biçimde def-i hacetini yapabilmektir”. Der.
bu cevap padişahın hoşuna gitmez Laleli babayı tersler, ve oradan ayrılıp saraya döner.  Ertesi gün padişah rahatsızlanır. Bir türlü ihtiyacını giderememektedir. Saray hekimleri seferber olurlar. Çeşitli otlar ilaçlar nafile. Hiç bir çare bulamazlar. Padişah kıvranmakta bir türlü rahatlayamamaktadır.
Nihayet hatasını anlar, ve bu halin Laleli babanın sözüne itirazından dolayı başına geldiğine hükmeder. Derhal adamları ile Laleli babanın yanına giderek, hata ettiğini, kendisini affetmesini rica eder.
Laleli Baba, Allahın nice nimetlerine sahip olduğumuz halde, alışkanlık sebebiyle bunların kıymetini bilmiyoruz der.  Yiyip içtikten sonra ihtiyaç gidermenin büyük bir nimet olduğunu hatırlatır.
“Pekala, Rahatlaman karşılığında ne vereceksin?” der.
Padişah,“Senin bölgende yaptırdığım o camiyi sana bağışlayacağım”,
“Yetmez” der Laleli baba.
Padişah birçok şeyler daha bağışlar.
Laleli, “Bunlar yetmez” demeye devam eder.
En sonunda, “Seni affederim, bu halden de kurtulursun ama karşılığında saltanatı isterim, yoksa kendin bilirsin” der.
Padişah bu halden o kadar bunalmıştır ki “O da senin olsun” der.
Baba dua eder, “Haydi git Allah’ın izniyle kurtulacaksın” diyerek sırtını sıvazlar.
Padişah gerçekten bu sıkıntılı halden kurtulur ve çok rahatlar. Fakat saltanat da elden gitmiştir.
Hikaye bu ya, koskoca Osmanlı sultanı çaresiz, saltanatı teslim etmek üzere adamları ile Laleli babaya gider. Laleli Baba sultanın haline bakıp der ki:
“Bir saltanat ki bir def-i hacete değişiliyor, öylesine ucuz bir saltanat bize lazım değil, al yine senin olsun. Bize sadece caminin adı yeter.” Diyerek padişahı yolcu eder.

 

Adres: Kemal Paşa Mahallesi, Şirvanizade Sk. No:1, 34134 Fatih/İstanbul

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.