Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi Türbesi Konumu ve Mimari Yapısı

Osman gazi vefat ettiğinde Bursa Türklerin elinde değildi ve bu yüzden naaşı Ertuğrul Gazi’nin türbesine defnedildi. Bursa feth edilip şehir alındıktan sonra Osman Gazi’nin naaşı, Ertuğrul Gazi Türbesinden alınarak vasiyet ettiği Gümüşlü Kümbet adı ile bilinen Sainte Elie adlı Bizans manastırının şapeli üzerine yapılan türbeye taşınmıştır.

Türbe konum olarak, Bursa Tophane semtinde, Park girişinin solunda, Şehitlik Anıtının yanındadır.

Türbenin mimari yapısı ise, sekizgen yapıda olup üzeri kubbe ile örtülmüştür. 2 adet çok ince ve uzun sütunlara sahip, üzerinde Abdülaziz’in tuğrası bulunan bir sundurma, ahşap kemerli dikdörtgen bir giriş holü, holün batısında türbedar odası ve türbe olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Türbe giriş tarafı hariç diğer cephelerde yer alan kilit taşı volütlü yuvarlak kemerli mermer söveli, dökme demir şebekeli pencereler ile aydınlatılmaktadır.

 

Osman Gazi Türbesi’ne kuzeydeki ahşap bir koridordan girilmekte olup konak salonlarına has dekorasyonlarla tasarlanan türbenin, pencerelerinde kumaş perdeler yer almaktadır.

Türbenin kubbesinin her dilimi 2 tane girlant ile süslenmiştir. Yapı içerisinde ki kalem işleri basit olup sonraki onarımlarda yenilenmiştir. Sandukanın barok bitkisel süslemeli kadiğfe örtüsü ve sedef kakma şebelesi birer sanat eseri olup en son 2004 yılında tamir edilmiştir.

Sülüs hatla yazılmış gümüş simle işlenmiş yazı, güney ve kuzeydeki 4 kartuş halinde yazılmış 2 Arapça ibare türbenin ahengini sağlamaktadır.

Tarihsel süreç içinde bu türbeye çeşitli hediyelerin verildiği bilinmekte olup yalnız bu hediyelerden ikisi günümüze gelmiştir. Bunlardan biri sülüs yazı ile yazılmış fetih ayeti diğeri ise kırmızı atlas kumaş üzerine altın simle işlenmş 5 satırlık tablodur.

Türbenin içinde 7 tane önde ve arkada olmak üzere toplam 17 adet sanduka vardır.

Orta kısmında bulunan sedef kakmalı harikulade ahşaptan yapılmış sandukanın içerinde Osman Gazi yatmaktadır.

Ayrıca türbenin içerinde Sultan I. Murat’ın oğlu olan Savcı Bey, Orhan Gazi’nin eşi olan Aspurçe Hatun ve onun oğlu İbrahim Bey, Osman’ın Gazi’nin oğlu olan Alâeddin Bey ve isimleri hakkında bir bilgiye ulaşılamamış olan on iki sanduka vardır. Türbe kapsında yer alan şair Nevres’nin, Hattat Mehmet Zeki Dede’nin yazmış olduğu onarım kitabesi de bulunmaktadır.

 

Adres: Osmangazi Mahallesi, Yiğitler Cd. No:4, 16040 Osmangazi/Bursa

 

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.