Telli Baba Türbesi, Telli Baba Türbesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Telli Baba Türbesi, İstanbul’un Sarıyer İlçesi RumeliKavağında yer alır. Türbenin kime ait olduğu tam olarak bilinmemektedir. Türbe ile alakalı bir çok rivayet vardır. Evlenmek isteyen kişiler ve bir dilekleri olanlar Telli Baba Türbesini sık sık ziyaret etmektedir. Türbedeki kabirin üzeri tel ile kaplanmıştır. Burada dilek dileyen kişi tellerden bir tane alır, dileği olursa tekrar türbeye gelip teli geri koymaktadır. Evlenmek isteyenlerin dileğinin kabul olduğu rivayet edildiğinden, özellikle genç kızlar Telli Babaya gelip tel almaktadır. Evlendiklerinde ise duvaklarına türbeden aldıkları teli takıp, Türbeye teli geri bırakırlar. Yine başka bir rivayete göre Telli Babayı ziyaret eden çiftlerin sağlıklı çocukları olmaktadır.Türbenin yanından geçenlerin birbirine daha çok bağlandığı söylenmektedir. Türbelerin başında dua etmek her ne kadar doğru olmasada ziyaret edenlerin çoğu bildikleri duaları okumaktadır. Doğru olan dileğimizi önce Allahtan dilemektir.

Rivayetler…

  • Asıl adı İmam Abdullah Efendi olan Telli Baba, Fatih devrinde orduda tabur imamı iken şehit olmuştur. 80 yıl önce de hastalıklı bir genç kızın onu rüyasında görmesiyle birlikte mezarı ortaya çıkarılmış ve O günden sonra iyileşen genç kızın peşinden birçok insan bu türbeyi ziyaret etmeye başlamıştır.
  • Telli Baba Türbesi’nde yatan kişi orduda imamken ölmüş olan bir kişidir. Hastalıklı olan bir kızın rüyasında, şuan ki Telli Baba Türbesi’ni o kişinin mezarı olarak görür ve bu olaydan sonra kız iyileşir. O günden bu güne genç kızlar bu türbeye akın etmektedir.
  • Osmanlı imparatorluğu’nun 18. yüzyılda yaşamış bomba imha uzmanıdır. İmparatorluk topraklarında birçok bombayı başarıyla etkisiz hale getirmiş, uzun yıllar bomba imha loncası’nın piri olarak görev yapmıştır. Kendi düğününe yetişebilmek için acele ettiği Rumeli Kavağı’ndaki son görevinde yanlış teli kesmesi sonucu vefat etmiştir. Rivayete göre gidemediği düğününün ziyaretçilerine kısmet olduğuna inanılır.
  • Telli Baba, boğulmak üzere olan genç kızı kurtaran bir tahlisiye memurudur. (Cankurtaran) Gemilere kılavuzluk hizmeti veren Telli Baba bir gün nöbeti sırasında havanın aniden patladığı, denizin kabarıp dalgalandığını görmüş. Denizde bir kayık içinde zor durumda olan genç bir kız ve bir oğlan görmüş. Çok geçmeden kayık devrilmiş, genç kız ve oğlan denizde kaybolmuş. Tahlisiye memuru olan Telli Baba koşmuş denize genç kızı boğulmak üzere iken yarı baygın halde kurtarıp sahile çıkarmış fakat oğlanı bulamıştır. Yıllar sonra evlenme çağına gelen genç kız, şükran borcunu ödemek ve teşekkür etmek için tahlisiye memurunun bulunduğu yere geldiğinde öldüğünü öğrenip ve mezarı başında ağlamaya başlamış ve telli duvağını mezara bırakıp ayrılmış.
  • Başka bir rivayete göre ise, bugün Telli Baba diye bilinen türbede ziyaret yerinde yatanın aslında bir gelin olduğu şeklindedir. Eskiden beri ermişler hep eril(erkek) olarak düşünüldüğünden ”Telli Gelin” yerine ”Telli Baba” adı yakıştırılmıştır.

Telli Babanın Üsküdar’da Aziz Mahmud Hüdayi, Beykoz’da Yuşa, Beşiktaş’ta Yahya Efendi ile birlikte boğazın dört bekçisinden biri olduğuna inanılmaktadır.

 Adres: Rumeli Kavagi Mah. Liman Caddesi Sarıyer / Istanbul

Ulaşım: Telli Baba Türbesi’ne gitmek için Sarıyer’den kalkanRumeli Kavağı minibüslerine veya, Hacıosman metro durağından kalkan 25A numaralı otobüslerle Rumeli Kavağı’na varmadan sondan ikinci durakta inilerek gidilebilir. Özel Araçla gidecek olanlar ise Sarıyer İDO İskelesi’nden sonra sağa dönerek Rumeli Kavağı yoluna girip Türbeyi ziyaret edebilirler.

1/5 - (1 Değerlendirme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.