Tezveren Dede Türbesi

1)Langalı Tezveren Dede

Kabrinin Kumkapı’da olduğu söylenen ve Tezveren Dede olarak bilinen kişinin asıl adı Mahmuddur. Burada eskiden Şeyh Ferhat Mescidi bulunmaktaydı. Tezveren Dede ise Ferhad Paşa  Şeyhi olarak bilinen Şeyh Ramazan Halveti Efendinin halifesidir. Ferhat Paşa ‘’Şeyh Ferhad’’ ve ‘’Musallat’’ adında iki mescit inşa eder. Langa’da, Musalla semtinde bulunan meclis Musalla Medresesi olarak adlandırılmıştır ve Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır.

Ferhad Paşa, Şeyh Mahmud efendinin padişahın damadı olacağını rüyasında gördüğünü anlatır ve bu durum doğru çıkar. Şeyh Mahmud efendi ise bu mescidi yaptırmıştır. Bu mescid, yanlışıkla Şeyh Ferhad adıyla anılmıştır yanlışıkla. 1781’de çıkan bir yangın sonucunda mescid yanmıştır.

2) Çemberlitaşlı Tezveren Dede

Türbe, Divanyolu Caddesi üzerindeki Sultan II. Mahmud Türbesi’nin yanındaki Basın Müzesi binasının bitişiğindedir. Tezveren Dede’nin kimliği hakkında birçok rivayet bulunmaktadır. Kimisi Fatih Sultan Mehmet’in ordusundaki erenlerden biri olduğunu düşünürken, kimisi de Tezveren Dede’nin adının Ali olduğu düşünülür. Tezveren Dede, Çemberlitaş’taki Atik Ali Camii’nde vaazlar verirmiş ve bu vaazı dinleyenler huzurlu olurlarmış. Huzurlu olan kişilere ‘’Tezveren Dede’nin sohbetinden mi geliyorsun?’’ gibi sözler söylenirmiş.

3) Paşabahçeli Tezveren Dede

Tezveren Dede’nin kabri, Paşabahçe Cam Fabrikası’nın girişinde bulunmaktadır. Bazı söylentilere göre Tezveren Dede, Beykoz’da türbesi bulunan Hz.Yuşa’nın silah arkadaşıdır. Başka bir söylentiye göre de İstanbul’un kurtuluşuna katılan erenlerden biri olduğu söylenir. Kabrinin etrafı çevrili olup içinde serpuşlu bir mezar taşı  yer almaktadır.

Adres: Katip Kasım Mh., Saip Molla Cad., 34130 Fatih/Beykoz/İstanbul

 

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.