Yuşa Peygamber Kimdir? Yuşa Tepesi, Tarihçesi, Nerededir? Nasıl Gidilir?

Hz. Yuşa Kimdir?

Hz.Yuşa, Yusuf (a.s) neslinden, Hz.Yusuf (a.s)’ un yeğeni ve yardımcısı olduğu bilinmektedir. Hz. Musa’nın Hz. Yuşa ile “iki denizin birleştiği yere” kadar yaptıkları yolculukları ve burada Hızır (a.s) ile buluşmaları Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nin 60-65. ayetlerinde anlatılır. Adı ile aynı olan tepede türbesi bulunan Hz. Yuşa’nın mezarının bu türbe içinde olduğu söylenir. Çeşitli rivayetlerde de Hz.Yuşa’nın Hz. Musa’nın ölümünden sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hristiyanların ve Yahudilerin ona Yeşu dedikleri ve İsrail’e gönderilen dört büyük peygamberden biri olduğu söylenir.

yusa2Yuşa Tepesi Nerede ?

Yuşa Tepesi, İstanbulBeykoz’da Anadolu Kavağı semtindedir. Tepe denizden 201 m yüksekliktedir. Tepe, Çamlıca Tepesi’nden sonra İstanbul’un ikinci en yüksek tepesidir Yuşa Tepesi tarihin ilk dönemlerinden itibaren kutsal bir yer olarak kabul edilmiş ve çeşitli uygarlıklar kendi dinlerinin mabet ve tapınaklarını inşa etmişlerdir.Depremde bu yapıların çoğu yıkılmıştır. Osmanlı döneminde bu tepeye, Sadrazam 28. Çelebizade Mehmet Sait Paşa tarafından 1755 tarihinde bir mescit yaptırılmıştır. Rivayetlere göre Tepede Yuşa Peygamber’e ait olduğu düşünülen mezarın etrafına kagir bir duvar çektirmiş ve türbenin bakımını yapmak için görevliler tayin ettirmiştir. Tarih boyunca ziyaretçileriyle bütünleşen ve hep insanların ilgi odağı olmayı sürdüren bu tepede, III. Selim döneminde izdihamdan dolayı ‘fitneye mahal olmasın’ düşüncesiyle mevlid okunması yasaklanmıştır.Yuşa Camii bir yangın geçirmiş ve Sultan Abdülaziz döneminde, 1863 yılında aslına uygun olarak yenilenmiştir. Dahiliye Nezaretinin 1885-86 tarihli istatistik cetvelinde “Yüşa Aleyhisselam Dergahı” olarak bilinen bu alana “Yuşa Tepesi” adı verilmiştir.

İsrailoğulları’nı göçebelikten kurtaran ve Arz-Kenan’a yerleştiren Yuşa’nın bir türbesi de Gaziantep’te bulunmaktadır. Gaziantep’te Boyacı mahallesinde Boyacı Camii’nden Kavaflar Çarşısı’na doğru uzanan sokakta Pirsefa denilen mevkiide bulunan iki türbeden birinin Yuşa Peygamber’e, diğerinin de sahabe olduğuna inanılan Pirsefa’ya ait olduğu kabul edilir.

Hz Yuşa Türbbesi :

Yuşa Tepesi üzerinde Hz.Yuşâ Camii Türbesi, Çeşmesi ve Şadırvanı bulunur. Türbe ikinci derece askeri güvenlik bölgesi içinde kaldığı için yıllarca kabir ziyarete, câmi de ibâdete kapalı kalmış, daha sonra ilk önce sadece cuma günleri olmak üzere ibâdete açılmış, daha sonra bu sınırlama da kaldırılmıştır. cami ve müştemilâtın etrâfı hâlen askeriyeye dahildir, telörgüler ile çevrilidir.

Hz. Yuşa Türbesine nasıl gidilir?

Ulaşım: Kavacık otobüs durağından 15A numaralı otobüs ile gidilebilir. (Buraya giden otobüs sayısı 1 tanedir.) Aracınız ile Kavacık’tan Anadolu kavağı istikametine giderken YUŞA TEPESİ tabelasını takip ederek yolun sol tarafında yol ayrımını takip ederek gidebilirsiniz.

Adres : Hz. Yuşa Tepesi, 34825 Anadolukavağı, Beykoz, , İstanbul, Türkiye

Daha Büyük Görüntüle

Puan Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.